« Svibanj 2024 »

18.05.2024. 22:35
Rockstar potvrdio: GTA VI izlazi sljedeću jesen
Izvršni direktor Take-Two Interactivea potvrdio je u nedavno objavljenom financijskom izvješću da GTA VI izlazi na jesen 2025. godine

18.05.2024. 12:53
Novi Call of Duty navodno stiže na Xbox Game Pass
The Wall Street Journal doznaje od navodno pouzdanih izvora da će se sljedeći nastavak Call of Dutyja ove godine naći na Xbox Game Passu. Više detalja bit će poznato već početkom lipnja

Shall we play a game?
SHALL WE PLAY A GAME.docx

Ponovo smo letjeli, ovaj put za Lisabon!
Autor: Anita Mikulandra, 31. 3. 2022.

Vrijedni učenici Osnovne škole Čazma sudjeluju u Erasmus KA229 projektu Shall we play a game? Kroz projekt koji financira Europska unija učenici usvajaju znanja kroz neformalnu nastavu i dobro organizirane radionice. Kroz igru stječu nove spoznaje o svijetu koji ih okružuje. Najteži trenutak   bio je slijetanje u Lisabon zbog ružnog vremena no sve se brzo zaboravilo kada je krenulo upoznavanje  sa školom i učenicima, partnerima u projektu. Domaćini su   pripremili vrlo zabavne igre, a vrijeme je u jednom trenutku signaliziralo da stiže ljeto umjesto proljeća koje se već u drugom trenutku promijenilo u kišnu jesen.

Prvog dana proveli su u upoznavanju partnera kroz različite zabavne igre i Erasmus kutak koji uvijek razveseli svu djecu škole jer se u kutku pronađe različitih slatkiša iz partnerskih zemalja. Tako je bilo i ovoga puta te su svi uživali u slatkišima iz Poljske, Turske, Portugala, Italije i Hrvatske. Moramo napomenuti da su im se naši čokoladni proizvodi jako svidjeli. Sve ovakve aktivnosti obiluju i upoznavanjem znamenitosti zemlje domaćina jer je učenje u prirodi najbolje učenje. Ni kiša im nije smetala u uživanju portugalskih ljepota. Tamo je i drač cvijeće. Koliko puta smo zasadili kale u teglu i strepili hoće li opstati ,a u Portugalu rastu kao samonikle biljke gotovo na svakom koraku, ponajviše po rubovima šuma.  Papige, zelene ,veličanstvene, graciozne lete slobodno oko škole. Posjetili su i Penu ,dvorac kralja Ferdinanda II (1860. imao je sobu za telefoniranje i kupaonu poput današnjih). Arhitektura kao u Disneyevom crtiću. Posjetili su i najzapadniju točku Europe- Atlantski ocean. Možda je bio kišni dan i ružno vrijeme no Atlantski ocean nikada nje bio moćniji. Nisu zaobišli ni sam centar Lisabona, upoznali su arhitekturu starih Portugalaca. Tamo je većina zgrada izgrađena od bijelog kamena s bogatim ukrasima koji ukazuju na bogatstvo ljudi prije nekoliko stoljeća za vrijeme kolonijalnog imperijalizma. U tom trenutku shvatili su teret našeg kraja koji je stoljećima bio u procijepu dvaju kultura te zbog toga neprestano ratovao kako bi obranio Europu. Učenike su najviše dojmili Muzej novca koji na moderan način, kroz igru i mnoge virtualne aktivnosti priča priču povijesti uporabe novca, od robne razmjene do današnjih dana i naravno veličanstveni Ocenarijum u kojem su upoznali kroz akvarijski prikaz vodeni život kroz sva tri oceana. Naravno da nisu zaobišli ni Forcu- Portugal, barem u dućanu , a vrhunac cijele priče je večera uz gledanje utakmice Portugal-Turska , navijali su u Portugalu i Turci i Portugalci , a naravno i svi ostali .Složili su se da su toga dana svi Portugalci! Dakle, pobijedili smo!

Bili su pravi promotori mira: "Svijeta bez granica", a to znači i bez ratova. Novog svijeta gdje ima mjesta za sve. Glumili su, igrali se i upoznali 3 oceana. Doživljaj je koji možda neće nikada više ponoviti. Je li potrebno željeti više ?

Hvala domaćinima i svim dragim partnerima u projektu!

Danijela Šajtar

Ponovo_smo_letjeli_-PORTUGAL.docx (14.82 KB)