Kulturni kutak OŠ Čazma

Učenici i njihovi učitelji sudjeluju tijekom godine na mnogim kulturnim događanjima u našem gradu, ali i izvan njega. Na ovoj stranici saznat ćete koja smo kulturna događanja posjetili i u kojima smo sudjelovali.

Stoga smo ovu stranicu jednostavno nazvali

.

Izlet na Poljanak
Nikolina Huđber Mesar / datum: 18. 11. 2019. 17:07

Osnovna škola Čazma u suradnji s Hrvatskim planinarskim društvom Garjevica iz Čazme organizirala je 26. 10. 2019. izlet na Poljanak, brdašce između Suhaje i Pobjenika. Cilj izleta bio je boravak i druženje u prirodi.

Izlet je bio predviđen za učenike i njihove roditelje. Okupljanje je bilo u 9.30 ispred Osnovne škole Čazma. Automobilima smo se zaputili do šume u Suhaji. Vođa puta Mladen Kolenc upoznao je prisutne s nekim zanimljivim informacijama o Moslavačkoj gori. Saznali smo da je to jedno od najstarijih gorja Europe te da se na tom području rano razvio život i pojavili se dinosauri. U rudniku betonitne gline u Gornjoj Jelenskoj pronađeni su ostatci praslona koji se danas nalaze u Prirodoslovnom muzeju u Zagrebu. Saznali smo i da Moslavačka gora krije poludrago i drago kamenje, a upravo od kamenja koje potječe iz Moslavačke gore izrađena je kruna norveške princeze. Izradio ju je draguljar iz Zagreba, a podatci o njemu nalaze se u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu. Nedaleko sela Vrtlinska vršilo se i iskapanje zlata. Smatra se da je na području Moslavačke gore u srednjem vijeku bilo nekoliko utvrđenih gradova, samostana i manastira, a njihov je zadatak bio obraniti Čazmanski kaptol od najezde Turaka. Nakon odlaska Turaka stanovništva gotovo i nije bilo pa su pašnjaci podivljali i pretvorili se u šumu. Stanovnici koji su dolazili iz drugih krajeva zauzimaju rubna područja, a u samu goru više ne ulaze kako bi se nastanili.