Sigurnost na Internetu - uloga roditelja

Bez obzira na Vaša iskustva i stavove, djeca i mladi neizbježno dolaze u susret s računalnom i komunikacijskom tehnologijom. Poticanje informatičke pismenosti dio je školskoga programa. Važno je znati da će se Vaša djeca koristiti informatičkom tehnologijom te da je teško, pa i štetno za njihov razvoj zabraniti im korištenje mobitela, računala i Interneta.

Roditelji nisu u prilici stalno nadgledati aktivnosti svoje djece na internetu. Osim toga, važnije je naučiti djecu kako sigurno „hodati" elektroničkim medijima nego ih stalno „voditi za ruku". Kao što djecu učimo kako se nositi s uznemirujućim i neugodnim događajima u svakodnevnome životu te kako prepoznati i izbjeći opasnost na ulici i u svojoj okolini, važno je naučiti djecu kako se sigurno koristiti internetom i mobitelom te kako prepoznati moguću opasnost i rizična ponašanja. Također, važno je poučiti djecu i mlade o preuzimanju odgovornosti za svoje ponašanje i o posljedicama određenih postupaka, koje pogađaju njih same, ali i druge s kojima su u kontaktu. Pritom je važno poštovati njihovu neovisnost, interese i aktivnosti u skladu s njihovim uzrastom, kao i koristiti se porukama prilagođenima djetetovu uzrastu.

Zapamtite: Vaša djeca mogu znati više od vas o tehnologiji, ali vi znate više o životu. Dopušteno vam je postaviti pravila i tražiti njihovo poštivanje. Vi ste još uvijek roditelj!

Više na stranici Hrabrog telefona.

Hrabri telefon

Priručnici - Sigurnije na Internetu te Sigurnost djece na Internetu pružaju niz praktičnih savjeta za sigurnije korištenje Interneta.

Sigurnije na Internetu - iz sadržaja:

•     Iza virtualne zavjese
  •     Putevi do kontrole našeg računala
  •     Prijevare
  •     Maliciozni softver (malver)
  •     Bežične mreže
  •     Kako se zaštititi
  •     Kako prepoznati opasnost
  •     Elektronička trgovina
  •     Privatnost
  •     Pohrana pričuvnih kopija (backup)
  •     Zlatna pravila