Stručna suradnica edukacijsko rehabilitacijskog profila

Stručna suradnica: Gordana Jančić

RADNO VRIJEME : neposredan rad s učenicima, učiteljima i roditeljima

PONEDJELJAK       8-14 h

UTORAK           12-18 h

SRIJEDA               8-14 h (područne škole)

ČETVRTAK          12-18 h

PETAK               8-14 h

INFORMACIJE ZA RODITELJE

četvrtkom 16.00-17.00 sati

INFORMACIJE ZA UČITELJE

svakodnevno

Što radi logoped?

Logoped (stručnjak edukacijsko-rehabilitacijskog profila) je stručni suradnik u osnovnoj školi koji obavlja poslove prevencije, detekcije i praćenja različitih oblika posebnih potreba djece odnosno radi s učenicima s teškoćama u razvoju.  Logoped radi s učenicima  s poremećajima u govorno-glasovnoj komunikaciji, teškoćama čitanja, pisanja i računanja, specifičnim teškoćama u učenju (disleksija, disgrafija,diskalkulija), s učenicima s mješovitim i ostalim teškoćama u učenju koje su nastale kao posljedica socijalnih uvjeta.

Stručni suradnik planira i programira rad, priprema se i obavlja poslove u neposrednome odgojno obrazovnom radu s učenicima, savjetuje i pomaže u radu učiteljima i stručnim suradnicima te ostalim zaposlenicima škole u svezi s postupcima u radu s djecom s posebnim potrebama, surađuje, savjetuje i pomaže roditeljima učenika s teškoćama u razvoju, analizira i vrednuje djelotvornost odgojno-obrazovnog rada, stručno se usavršava, surađuje s ustanovama, vodi odgovarajuću pedagošku dokumentaciju i učeničke dosjee, sudjeluje u radu povjerenstva za upis djece u osnovnu školu,sudjeluje u radu povjerenstva za promjenu oblika školovanja  na školskoj i županijskoj razini, obavlja poslove profesionalne orjentacije učenika koji ima ju Rješenje o primjerenom obliku školovanja, sudjeluje u prevenciji poremećaja u ponašanju, te obavlja druge poslove na unapređivanju i razvoju odgojno-obrazovne djelatnosti škole.

Neposredan rad odnosi se na :

-  opservacija učenika u razredu zbog detekcije poteškoća

-  otkrivanje i dijagnosticiranje teškoća u razvoju (Povjerenstvo za utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta)

-  individualni rad s djecom koja imaju Rješenja o prilagodbi sadržaja  ili individualiziranim postupcima u radu

-  individualni savjetodavni rad s djecom s oštećenjima jezično-govorno glasovne komunikacije i specifičnim teškoćama u učenju

-  grupni rad sa skupinama djece (savjetodavni, radionice)

-  radionice s cijelim razredom – u dogovoru s razrednicima

-  individualni ili grupni savjetodavni rad s učiteljima i roditeljima

Svi mi ponekad u životu imamo različite probleme i poteškoće te za njihovo rješavanje nije sramota potražiti pomoć!

Naglasite svojoj djeci da dolazak školskom stručnom suradniku na razgovor ne znači da s njima nešto nije u redu ili da su učinili nešto loše – jednostavno znači da ste dobro procijenili da u školi postoji netko tko je educiran pomoći Vam!