preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čazma

Login
Tražilica
Škola za život

           Škola za život

 

     Uspostava sustava razvoja

 

      I naša škola sudjeluje

         u projektu Drvokod

 

Točno vrijeme ...

Brojač posjeta

 

web counter
 
 

 

https://volimbiologiju.weebly.com/

 

 

____________________________________

 

Web stranica za Prirodu i Biologiju

Učiteljica Ivana Moguš

 

 

PONUDE

 

 

 

Izdvojeni linkovi

Pravilo donjeg rublja

Sigurnost na Internetu

 

 

Face to face

« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Anketa
Jesi li zadovoljan/zadovoljna postignutim uspjehom na kraju školske godine?




Časopis Bug
Igre - Bug
25.11.2024. 12:30
Nadogradnja Windowsa 11 ruši Ubisoftove igre
Nakon nadogradnje 24H2 za Windows 11, neke Ubisoftove igre se ruše zbog nepoznate greške

23.11.2024. 06:00
Path of Exile 2 ulazi u program ranog pristupa za dva tjedna
Akcijski RPG Path of Exile 2 će u svojoj finalnoj inačici biti dostupan besplatno (free-to-play), no igrači koji ga žele isprobati tijekom early accessa morat će izdvojiti 30 dolara za to zadovoljstvo

Vijesti
Arhiva naših vijesti

 

 

 

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Sukob interesa.pdf

Popis lektire

Eko kutak

Korisni sadržaji

 

 

 

 

 

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kako sova vidi noću?
Autor: Anita Mikulandra, 25. 10. 2011.

Sovi se već tisućama godina pridaje posebno značenje. Primitivni ljudi imaju o njoj mnoge predrasude, uglavnom zbog njenih krikova. Kada čuju huk sove, u mnogim dijelovima Europe još uvijek to tumače kao predznak smrti.
U mnogim dijelovima svijeta, sove su povezivane sa smrću i nesrećom, vjerojatno zbog njihovog noćnog života i karakterističnog hukanja. A u staroj Grčkoj sova je predstavljala simbol mudrosti i povezivane su bile s boginjom Atenom – božicom mudrosti.


Po cijelom svijetu su rasprostranjene različite vrste sova. Snježnobijelo perje sove iz ledenih arktičkih predjela slaže se s okolišem i čuva sovu od neprijatelja.

S obzirom na veličinu, ima različitih sova: od onih sitnih poput vrapca, koje se hrane skakavcima i zoljama, pa do goleme buljine, koja može uhvatiti čak i zeca.

     

Sovine uši su klempave, što kod ostalih ptica nije slučaj. Neke vrste sova imaju iza ušiju nešto kao „trubu", što im omogućuje da bolje čuju. Kad sova prestraši žrtvu i začuje šum njezinih koraka, čak i u mraku može vidjeti svoj plijen! Postoje dva razloga za tu izvanrednu sposobnost sove. Sovine očne jabučice su vrlo elastične, te ih ona može upraviti u djeliću sekunde na bilo koju daljinu. Priroda ju je obdarila i time da zjenice može vrlo brzo raširiti. A to  joj omogućuje da vidi i pri najmanjem tračku svjetlosti. Očne jabučice u sove su tako smještene da uvijek mora pokretati glavu u onom pravcu u kome želi pogledati. Ima 100 puta bolji vid nego čovjek. Sove mogu gledati na jako velikim udaljenostima, posebno noću, ali ne mogu vidjeti ništa što je bliže od desetak centimetara.

Sova je ptica koja je aktivna samo noću, pa je zbog toga cijelo njeno tijelo prilagođeno takvom načinu života. Kad noću hukne, sve životinje koje su se našle u njezinoj blizini odmah se preplaše. I ako se preplašene životinje pokrenu i tom prilikom načine kakav šum, sova ih odmah čuje, jer ima izvanredno razvijeno čulo sluha.

Čak i perje pomaže sovi u lovu. Ima tako mekano perje da može bešumno letjeti i nečujno se obrušiti na plijen. Poljoprivrednicima je vrlo korisna životinja jer uništava štakore, kukce i ostale štetočine koje ugrožavaju usjeve. Međutim, ima i takvih vrsta sova koje napadaju piliće i ostalu domaću živinu, te poljoprivrednicima i farmerima nanose određene štete.

 



Izvor: www.e-kako.hr


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju