preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čazma

Login
Tražilica
Škola za život

           Škola za život

 

     Uspostava sustava razvoja

 

      I naša škola sudjeluje

         u projektu Drvokod

 

Točno vrijeme ...

Brojač posjeta

 

web counter
 
 

 

https://volimbiologiju.weebly.com/

 

 

____________________________________

 

Web stranica za Prirodu i Biologiju

Učiteljica Ivana Moguš

 

 

PONUDE

 

 

 

Izdvojeni linkovi

Pravilo donjeg rublja

Sigurnost na Internetu

 

 

Face to face

« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Anketa
Jesi li zadovoljan/zadovoljna postignutim uspjehom na kraju školske godine?




Časopis Bug
Igre - Bug
25.04.2024. 06:00
Fortnite kakvog danas poznajemo je nastao tijekom vožnje Uberom
Većina današnjih igrača Fortnite ne zna da je isti prvotno zamišljen kao kooperativni survival i Battle Royale je uvršten tek naknadno, a odluku o njemu je vodstvo Epica donijelo "u sekundi"

24.04.2024. 21:36
Atari je odlučio "oživjeti" Infogrames
Najnovija Atarijeva službena objava zasigurno će probuditi nostalgiju u brojnih veterana igranja

Vijesti
Arhiva naših vijesti

 

 

 

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Sukob interesa.pdf

Popis lektire

Eko kutak

Korisni sadržaji

 

 

 

 

 

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kompas
Autor: Anita Mikulandra, 20. 9. 2013.

Kompas je navigacijski instrument koji reagira na magnetizam Zemlje, a služi za određivanje strana svijeta. Njegova pokretna magnetna igla uvijek se okreće prema sjeveru. Magnetski je kompas jako jednostavan no pritom i dovoljno točan da se u njega na većini putovanja možemo pouzdati.

Više pod opširnije...


Ne zna se tko je izumio kompas no prvi koji su upotrijebili magnetsku iglu za pokazivanje smjera bili su Kinezi. Oni su još 1040. godine opisali kako se prave magnetske igle, a većina ranih kineskih kompasa bila je napravljena od minerala magnetita koji bi se izdubio poput lađice. Na taj magnetski plovak, položen u vodu, djelovalo bi Zemljino magnetsko polje pa bi se on uvijek postavljao u smjeru sjever-jug.

Ti prvi kompasi s magnetskim plovkom bili su nezgodni za nošenje jer bi voda napunila plovak pa bi on brzo potonuo. Zbog toga su magnetski plovak ubrzo zamijenili drvenim kojeg su rezbarili u obliku ribe. Na taj bi plovak postavili komadić magnetita ili magnetizirani željezni štapić kojeg su dobili trljanjem željeza o magnetit, rude plavkaste boje koja se dobavljala iz Kine i Bengala.

Zanimljivo je da se željezo također moglo namagnetizirati najprije zagrijavanjem te potom polaganim hlađenjem u polju drugog magneta.

Oko 1300. godine pomorski se kompas već naveliko primjenjivao u južnoj Europi, Skandinaviji te na Islandu. No u to je vrijeme kompas dobio i dva korisna poboljšanja. Kao prvo, kompas je stavljen u kardanski zglob (dva osovinama povezana mesingana prstena, koja su mu omogućavala da stalno ostane u vodoravnom položaju bez obzira na ljuljanje broda).

Drugo važno poboljšanje je uvođenje ruže vjetrova ili vjetrulje, to jest okrugle pločice sa stranama svijeta i krugom razdijeljenim na 360 stupnjeva. Vjetrulja bi se okretala sve dok se njezin sjeverni smjer ne bi poklopio sa sjevernim krajem magnetske igle. Nakon toga se iz vjetrulje mogao točno očitati kurs broda.

Prije uvođenja vjetrulje, igla je mogla poslužiti samo za grubu provjeru smjera, te se pomorac i dalje morao u velikoj mjeri pouzdati u druge pokazatelje, primjerice ku položaj Sunca, Mjeseca i zvijezda.

Magnetski kompas pokazuje prema Zemljinim magnetskim polovima. Oni se sasvim ne poklapaju s geografskim polovima, to jest točkama kroz koje prolazi Zemljina os rotacije. Zbog toga se na kartama označuju razlike između magnetskog i stvarnog sjevera, kako bi pomorci mogli točno utvrditi smjerove.

Žirokompas je instrument koji pokazuje točno na sjever, a ugrađuje se u neka kopnena vozila i zrakoplove te u sve veće trgovačke i ratne brodove. U brodovima se obično ugrađuje ispod palube, a očitava se preko indikatora razmještenih na više mjesta na brodu.  Bez obzira na to koliko more bilo uzburkano, žirokompas uvijek točno pokazuje smjer. 

Kako bi žiroskop mogao poslužiti kao pokazivač smjera, osovina okretanja mu mora stalno stajati horizontalno i pokazivati isti određeni smjer na Zemlji.

Kod starih žirokompasa na dnu kučišta žiroskopa bio je postavljen maleni uteg. Dok Zemljina rotacija nastoji nagnuti žiroskop, gravitacijska sila koja je djelovala na taj uteg nastojala je zadržati mu os u horizontali. To zakretanje osi pod djelovanjem vanjske sile naziva se precesijom.
 



Izvor: http://www.skole.hr/ucenici/os_nizi?news_id=8758


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju