« Svibanj 2024 »

05.05.2024. 22:56
Krajem mjeseca održava se Fantastic Game Show, prvi gaming festival u Istri
Pula će 31. svibnja i 1. lipnja biti domaćin Fantastic Game Showa, gaming festivala koji će okupiti igrače ne samo iz Hrvatske, već i iz oklonih zemalja u Domu sportova Mate Parlov u Puli

03.05.2024. 19:17
Homeworld: VR stigao na Quest, a uskoro će i na SteamVR
Homeworld: Vast Reaches od ovoga je tjedna dostupan za Meta Quest 2 i 3, a kasnije će ga se moći zaigrati i na SteamVR-u

Biljke rekorderi
Autor: Anita Mikulandra, 22. 10. 2011.

Biljke žive puno duže od čovjeka i životinja.

Mnoge biljke svjedoci su proteklih revolucija i ratova, zidanja piramida u Dolini kraljeva...stepa i prerija bez željeznice i buke automobila.
Svjedoci su života indijanskih plemena iz doba divljih konja i bizona, prije dolaska "bijelog čovjeka".
Ima primjera da prilikom mijenjanja životne sredine od male biljke nastanu gorostasi i čudovišta.

Najveće vodopije

Među najveće "vodopije" svakako ubrajamo razne vrste pustinjskih kaktusa.
Saguaro ili vodena kula kako ga nazivaju, najveći je kaktus pustinje.
Zahvaljujući sistemu korijenja, saguaro koristeći samo jednu obilnu kišu stvara zalihe vode za četiri godine.
Ipak rekorderka u stvaranju zaliha vode je jedna penjačica koja naraste u dužinu preko 200 metara, a od komada dužine 2-3 metra može se iscijediti preko 1 l vode, sasvim dobre za piće.

Najviše stablo na svijetu

Uz mnoge divove biljnog svijeta, kao što su divovske sekvoje (mamutovci) koji dostižu visinu do 90 m ili drvo mahagonija s visinom 60 m, do sada poznati rekord visine drži stablo eukaliptusa koje dosegne visinu preko 150 m.

Najdugovječnije biljke

Biljke drvenastih stabljika su najdugovječnije.
Stablo breze može živjeti od 100 do 120 godina.
Hrast živi od 500 - 700 godina.
Kod cedra, kestena i čempresa nailazimo na "starce" preko tisuću godina pa sve do fantastičnih 3000 godina.
Rekord od nevjerojatnih preko 4000 godina starosti drže divovski mamutovac ( sekvoja ) i Pinus aristata - jedna vrsta bora iz Sj. Amerike, među kojima ima primjeraka starih oko 4600 godina.

Biljke s najviših visina

Xanthoria elegans, iz porodice lišaja nađen je na planinama Himalajskog lanca na 6600 metara nadmorske visine.

U Alpama rekord biljaka s najviših predjela drži ledenjački žabljak sa staništem na visini preko 4000 metara.

Pronađen je u Švicarskim alpama.

Najveći cvijet na svijetu

Cvijet tropske biljke rafflesia, koja živi na lijanama kao parazit, može doseći promjer od 1 metra i težiti preko 9 kilograma.

Najduži korijen na svijetu

Najveće stablo afričkih savana - baobab rasprostire korijen u širinu preko 100 metara stvarajući čvrsto uporište za svoje divovsko deblo.

Neke pustinjske biljke puštaju korijen u dubinu i do 50 metara da bi došle do vode.

Izvor: http://www.advance.hr