preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čazma

Login
Tražilica
Škola za život

           Škola za život

 

     Uspostava sustava razvoja

 

      I naša škola sudjeluje

         u projektu Drvokod

 

Točno vrijeme ...

Brojač posjeta

 

web counter
 
 

 

https://volimbiologiju.weebly.com/

 

 

____________________________________

 

Web stranica za Prirodu i Biologiju

Učiteljica Ivana Moguš

 

 

PONUDE

 

 

 

Izdvojeni linkovi

Pravilo donjeg rublja

Sigurnost na Internetu

 

 

Face to face

« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Anketa
Jesi li zadovoljan/zadovoljna postignutim uspjehom na kraju školske godine?




Časopis Bug
Igre - Bug
25.11.2024. 12:30
Nadogradnja Windowsa 11 ruši Ubisoftove igre
Nakon nadogradnje 24H2 za Windows 11, neke Ubisoftove igre se ruše zbog nepoznate greške

23.11.2024. 06:00
Path of Exile 2 ulazi u program ranog pristupa za dva tjedna
Akcijski RPG Path of Exile 2 će u svojoj finalnoj inačici biti dostupan besplatno (free-to-play), no igrači koji ga žele isprobati tijekom early accessa morat će izdvojiti 30 dolara za to zadovoljstvo

Vijesti
Arhiva naših vijesti

 

 

 

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Sukob interesa.pdf

Popis lektire

Eko kutak

Korisni sadržaji

 

 

 

 

 

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Otkriće morskog bića starog više od 500 milijuna godina
Autor: Anita Mikulandra, 16. 3. 2013.

Znanstvenici su otkrili začuđujuće dobro očuvanog člankonošca, nazvanog fuxhianhuiid, odnosno njegov otisak u stijeni; objavljeno je u časopisu „Nature“. Sudeći po tom otisku biće je imalo razvijene udove pomoću kojih se hranilo i imalo je razvijen živčani sustav. Procjenjuje se da starost tog morskog fosila prelazi 520 milijuna godina, te je time jedan od najstarijih životinjskih fosila ikad pronađenih.

Više pod opširnije...


Fosilizirani člankonožac, fuxhianhuiid, ima primitivne udove koji se nalaze ispod glave i živčani sustav koji je zasad najraniji primjer živčanog sustava koji se proteže do glave. Pretpostavlja se da je ovaj prapovijesni člankonožac koristio udove kako bi gurao hranu u usta dok se je kretao po dnu mora. Ti udovi bacaju novo svijetlo na evolucijsku povijest člankonožaca, što uključuje i rakove i insekte.
 
„Ovo je najraniji slučaj na kojemu možemo promatrati razvoj udova člankonožaca“, kaže Javier Ortega-Hernandez, znanstvenik sa Sveučilišta u Cambridgeu. „S obzirom na to da se biolozi većinom oslanjaju na organizaciju dodataka na glavi kako bi klasificirali skupinu kojoj neki člankonožac pripada, npr. insektima ili paucima, ovo istraživanje pruža ključnu referentnu točku za rekonstrukciju evolucijske povijesti i odnosa najraznolikije i najbrojnije skupine životinja na Zemlji“, nastavlja Javier Ortega-Hernandez.
 
Fuxhianhuiid je živio otprilike 50 milijuna godina prije nego su prve životinje izašle iz mora na kopno, za vrijeme rane faze kambrijske eksplozije, kada su jednostavni višestanični organizmi brzo evoluirali u kompleksnu morsku populaciju. Znanstvenici su i u prijašnjim istraživanjima otkrivali primjerke fuxhianhuiida, no svi fosili istog nađeni su u takvom položaju gdje je glava spuštena, a osjetljivi unutarnji organi zaklonjeni velikim oklopom ili školjkom.
 
Međutim, kada su Ortega-Hernandez i kolege počeli iskapati na Xiaoshibi, području bogatom fosilima u jugozapadnoj Kini u blizini Kunminga, otkrili su nekoliko primjeraka fuxhianhuiida koji su bili okrenuti oklopom prema dolje prije nego li je počela fosilizacija. I tako su otkrili ovog nevjerojatno očuvanog člankonošca, zajedno s još osam primjeraka.
 
Ova su pradavna bića vjerojatno većinu svojeg dana provodila pužući po morskom dnu i tražila hranu, te su možda mogli plivati na kratke udaljenosti.

Članak je preuzet s portala Znanost.geek.hr



Izvor: http://www.skole.hr/veliki-odmor/tehnologija?news_id=8175


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju