preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čazma

Login
Tražilica
Škola za život

           Škola za život

 

     Uspostava sustava razvoja

 

      I naša škola sudjeluje

         u projektu Drvokod

 

Točno vrijeme ...

Brojač posjeta

 

web counter
 
 

 

https://volimbiologiju.weebly.com/

 

 

____________________________________

 

Web stranica za Prirodu i Biologiju

Učiteljica Ivana Moguš

 

 

PONUDE

 

 

 

Izdvojeni linkovi

Pravilo donjeg rublja

Sigurnost na Internetu

 

 

Face to face

« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Anketa
Jesi li zadovoljan/zadovoljna postignutim uspjehom na kraju školske godine?




Časopis Bug
Igre - Bug
21.11.2024. 13:58
Star Wars Outlaws u potpunosti ukida prisilne, nepraštajuće sekcije prikradanja
U svrhu poboljšanja igrivosti, Ubisoft je odlučio poslušati jedan od zahtjeva igrača i ukloniti prikradanje kao jedinu opciju rješavanja određenih scenarija u Star Wars Outlaws

20.11.2024. 22:41
Minecraft se uskoro seli u stvarni svijet
,,Oživljavanje Minecrafta bit će čisti užitak. Ovo je tek početak, naši su planovi izrazito ambiciozni", poručio je Scott O'Neil, izvršni direktor Merlin Entertainmenta

Vijesti
Arhiva naših vijesti

 

 

 

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Sukob interesa.pdf

Popis lektire

Eko kutak

Korisni sadržaji

 

 

 

 

 

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kako se prognozira vrijeme?
Autor: Anita Mikulandra, 8. 12. 2012.

Nekoć su ljudi promatrali prirodu da saznaju kakvo će biti vrijeme. Gledali su nebo, proučavali ponašanje biljaka i životinja te na temelju toga donosili zaključke. Najbolji su »vremenski proroci« bili seljaci, šumari, lovci, ribari i pastiri. Iz njihovih je iskustava proizašlo pravo bogatstvo narodna pravila o vremenu.
Danas se za prognoziranje vremena svakodnevno prikupljaju podaci iz cijeloga svijeta. Meteorološke procese u troposferi bilježi više od 8000 postaja na kopnu, brodovima, naftnim platformama, zrakoplovima, balonima i meteorološkim satelitima.

Više pod opširnije...


Ti se podaci zatim prosljeđuju računskim centrima u Moskvi (u Rusiji), Washingtonu (u SAD-u) i Melbourneu (u Australiji). Na temelju tih podataka nastaje regionalna i globalna vremenska prognoza.

One se pomoću posebne telekomunikacijske mreže šalju u nacionalne meteorološke zavode, gdje ih meteorolozi kombiniraju s vlastitim mjerenjima i tako stvaraju prognozu za svoju zemlju. Postoji dugoročna i kratkoročna prognoza. Trenutno se dugoročno (do dva tjedna unaprijed) može prilično točno predvidjeti tek opća meteorološka situacija. Kratkoročna je prognoza (dva-tri dana unaprijed) danas vrlo točna. Kad je riječ o vremenskoj prognozi za idućih 36 sati, uspješnost meteorologa je čak 90 posto.

Vremenske prognoze nisu važne samo onima koji žele znati kako se sutradan odjenuti. Prognoza ponajprije treba zračnim lukama, kako bi mogle poduzeti mjere opreza u zračnom prometu. Brodovima su naročito važna upozorenja na moguće oluje, a podaci o vremenu važni su i za cestovni promet te poljoprivredu.
Međutim, u nekim dijelovima svijeta vrijeme kao da nikada ne slijedi ljudske želje. Nekoć se meteorološkim topovima pokušavalo izazvati kišu. Danas postoje uspješniji načini utjecanja na vremenske prilike. Kako bi se oblake prisililo da ispuste u njima nakupljenu vodu, "cijepi" ih se kristalima srebrnog jodida. Oni uzrokuju kondenzaciju vodene pare i nastanak kišnih kapi. Kristale u oblake donose zrakoplovi. "Cijepljeni" oblaci oslobađaju do 25 posto više kiše. Međutim, taj je način utjecanja na vrijeme vrlo sporan.

Prvi je udžbenik o meteorologiji sastavio grčki filozof Aristotel (384.-322. pr. Kr.). Nazvao ga je Meteorologica (Znanost o nebeskim pojavama). Međutim, suvremeno je proučavanje vremena započelo tek nakon izuma važnih instrumenata poput barometra (1643.) i živinog termometra (1714.). Prve su meteorološke postaje nastale potkraj 18. stoljeća.

Meteorološki sateliti prikupljaju informacije o vremenskim procesima na našemu planetu. Oni analiziraju i snimaju oblake, mjere temperaturu morske površine, brzinu vjetrova te količinu vlage u troposferi. Svakih pola sata podatke i fotografije šalju meteorološkim postajama na Zemlji

Što nam govore narodna pravila o vremenu?
Narodna pravila o vremenu temelje se na višestoljetnom proučavanju meteoroloških procesa. To nisu znanstvene prognoze. Nastale su proučavanjem povezanosti vremena i rasta plodova na polju, a obično vrijede samo za područje na kojem su nastala. Najpouzdanija su pravila koja povezuju Mjesec i oblake: "Kad Mjesec oko sebe ima krug, kiša nam je neizbježan drug!"

Tekst je prenesen s portala e-kako.



Izvor: http://www.skole.hr/veliki-odmor/zanimljivosti?news_id=7849


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju