preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čazma

Login
Tražilica
Škola za život

           Škola za život

 

     Uspostava sustava razvoja

 

      I naša škola sudjeluje

         u projektu Drvokod

 

Točno vrijeme ...

Brojač posjeta

 

web counter
 
 

 

https://volimbiologiju.weebly.com/

 

 

____________________________________

 

Web stranica za Prirodu i Biologiju

Učiteljica Ivana Moguš

 

 

PONUDE

 

 

 

Izdvojeni linkovi

Pravilo donjeg rublja

Sigurnost na Internetu

 

 

Face to face

« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Anketa
Jesi li zadovoljan/zadovoljna postignutim uspjehom na kraju školske godine?




Časopis Bug
Igre - Bug
02.05.2024. 21:55
Assassin's Creed Mirage stiže na iPhone i iPad
Aktualan nastavak jednog od najpopularnijih serijala igara, Assassin's Creed Mirage, stiže na App Store već početkom sljedećeg mjeseca

02.05.2024. 15:05
Starfield za dva tjedna dobiva najveću nadogradnju od izlaska
Kao što je početkom tjedna najavio šef Bethesde, otkriveni su detalji četvrte nadogradnje Starfielda koja bi trebala postati službeno aktivna 15. svibnja

Vijesti
Arhiva naših vijesti

 

 

 

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Sukob interesa.pdf

Popis lektire

Eko kutak

Korisni sadržaji

 

 

 

 

 

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Priča o olimpijskim medaljama
Autor: Anita Mikulandra, 5. 6. 2012.

Nekada su sportaši pobjednici na starim Olimpijskim igrama bili okrunjeni vijencima od maslinova lišća no s vremenom su njihove nagrade dobile na vrijednosti. Tako su na prvim modernim Olimpijskim igrama, održanim u Ateni 1896. godine pobjednici primili srebrne medalje i to zato što je u to vrijeme srebro imalo veću vrijednost od zlata. Drugoplasirani sportaši te su godine primili medalje izrađene od bakra.


Zlatne medalje prvi su puta uvedene godine 1904. na Olimpijskim igrama održanim u St. Louisu, a podjela na zlatne, srebrne i brončane prvi je puta predstavljena na Olimpijadi u Londonu 1908. godine.

Do Olimpijskih igara u Rimu, koje su održane 1960. godine, medalje su bile na lancima dok su nakon toga medalje s trakama postale standardnim.

Kroz godine medalje su mijenjale sastav od kojeg su izrađene, ali i svoju veličinu i oblik. Već smo spomenuli da su prve medalje iz 1896. godine bile srebrne, a njihove dimenzije bile su sljedeće: promjer 48 milimetara, debljina 3,8 milimetara i težina 47 grama.

Četiri godine kasnije Olimpijske igre su održane u Parizu i tada su medalje bile pravokutne i teške 53 grama. Na sljedećoj Olimpijadi, održanoj u St. Louisu medaljama je vraćen njihov prvobitni okrugli oblik ali se težina smanjila na 21 gram. Mogli bismo reći da su svi pobjednici na Olimpijskim igrama (osim onih koji su sudjelovali na Olimpijadi u Parizu) bili ovjenčani okruglim medaljama.

Što se tiče samog izgleda medalja, one su u razdoblju od 1928. do 1968. bile gotovo identične, osim naravno što je na svakoj bio upisan različit grad domaćin i godina održavanja. Tek je na Olimpijadi održanoj u Minhenu 1972. došlo je značajne promjene dizajna i od tada je različit izgled medalja postao uobičajen.

Kod Zimskih olimpijskih igara nije bilo nekih većih razlika u izradi medalja u odnosu na Ljetne olimpijske igre. I kod njih su pobjedici dobivali medalje izrađene od pozlaćenog srebra, dok su za drugo i treće mjesto rezervirane srebrne i brončane. No, na Zimskoj olimpijadi održanoj u Albertvillu 1992. godine pobjednici su primili medalje ukrašene kristalima.

Četiri godine kasnije, u Lillehammeru sportaši su za sva tri osvojena mjesta nagrađeni medaljama ukrašenim jednom vrstom granita. Na Zimskoj olimpijadi održanoj u Salt Lake Cityju 2002. godine vratile su se klasične zlatne medalje bez posebnih ukrasa.

                                       



Izvor: http://www.skole.hr/ucenici/os_nizi?news_id=7284


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju