« Svibanj 2024 »

02.05.2024. 15:05
Starfield za dva tjedna dobiva najveću nadogradnju od izlaska
Kao što je početkom tjedna najavio šef Bethesde, otkriveni su detalji četvrte nadogradnje Starfielda koja bi trebala postati službeno aktivna 15. svibnja

02.05.2024. 11:31
Po novome se na LinkedInu možete i igrati
Poslovna društvena mreža je, kao što je bilo najavljeno, uvela malene logičke igre na svoju platformu, ne bi li zadržala korisnike nešto duže i privukla im pozornost

Zašto se okretanje Zemlje ubrzalo?
Autor: Anita Mikulandra, 19. 4. 2012.

Ponekad imamo subjektivan doživljaj da nam neki dani ili mjeseci brže prolaze od drugih. Znanstvenici tvrde da je studeni 2009. godine zaista i prošao brže. Struje u Južnom oceanu tada su toliko ubrzale okretanje Zemlje da je svaki dan bio kraći za 0,1 milisekundu.

Na brzinu okretanja Zemlju utječu različiti čimbenici, pa tako naprimjer kada vjetrovi koji pušu oko Zemlje uspore, ona se počne brže okretati kako bi očuvala kutni moment. U studenom 2009. problem je uzrokovala antarktička polarna struja koja kruži oko kontinenta sa zapada prema istoku u smjeru kazaljki na satu.

Stephen Marcus i njegovi kolege iz NASA-inog Jet Propulsion Laboratorija (JPL) u Kaliforniji te Instituta za fiziku Zemlje u Parizu primijetili su 8. studenog 2009. da je struja iznenada usporila te ponovno ubrzala dva tjedna kasnije. Precizna mjerenja trajanja dana pokazala su da su ove promjene odmah ubrzale rotaciju Zemlje i skratile dan za 0,1 milisekundu.

Kada se struja normalizirala, produljili su se i dani. Bio je to prvi put u povijesti da su znanstvenici zabilježili kako velike promjene u oceanima trenutno djeluju na Zemljinu rotaciju. Ova studija je vrlo važna jer antarktičke struje izravno utječu na ledene ploče najjužnijeg kontinenta. [tportal]

Izvor: http://cudaprirode.com/portal/bpzn/3372-zato-se-okretanje-zemlje-ubrzalo