preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čazma

Login
Tražilica
Škola za život

           Škola za život

 

     Uspostava sustava razvoja

 

      I naša škola sudjeluje

         u projektu Drvokod

 

Točno vrijeme ...

Brojač posjeta

 

web counter
 
 

 

https://volimbiologiju.weebly.com/

 

 

____________________________________

 

Web stranica za Prirodu i Biologiju

Učiteljica Ivana Moguš

 

 

PONUDE

 

 

 

Izdvojeni linkovi

Pravilo donjeg rublja

Sigurnost na Internetu

 

 

Face to face

« Srpanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji

Anketa
Jesi li zadovoljan/zadovoljna postignutim uspjehom na kraju školske godine?




Časopis Bug
Igre - Bug
16.07.2024. 21:06
The Witcher 4 je u najnaprednijem stadiju razvoja od svih novih igara CD Projekta
Ekipa CD Projekta radi na nekoliko novih naslova koje nećemo zaigrati uskoro, iako ističu da su najdalje došli s Polarisom, odnosno četvrtim nastavkom popularnog RPG serijala The Witcher

15.07.2024. 19:12
Najavljen ,,Action Game Maker", alat za developere videoigara koji nemaju pojma o programiranju!
,,Action Game Maker", (navodno) pristupačan alat za izradu 2D akcijskih igara japanskog developera Gotcha Gotcha Gamesa, na Steam i Nintendo Switch trebao bi stići već sljedeće godine

Vijesti
Arhiva naših vijesti

 

 

 

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Sukob interesa.pdf

Popis lektire

Eko kutak

Korisni sadržaji

 

 

 

 

 

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kako su nastale zastave?
Autor: Anita Mikulandra, 12. 1. 2012.

Zastava ili barjak je simbol državne pripadnosti i neovisnosti neke zemlje. Svaka država na svijetu ima svoju zastavu, ali ne i samo države. Pojedine pokrajine, gradovi, vojne jedinice, organizacije, društva, ustanove i sl. također mogu imati svoje zastave. Zastava je najčešće komad jednobojne ili višebojne tkanine, katkad i s ukrasnim znakovima. Pričvršćuje se na uspravan motku ili koplje. Zastava se može nositi i isticati, a njome se može i mahati. Ljudi koji nose zastavu žele na taj način očitovati da pripadaju određenoj zemlji ili organizaciji.


Ideja o zastavi vjerojatno je nastala prije mnogo tisuća godina, među prvobitnim lovcima i ratnicima. Oni su svakako željeli da ih prepoznaju i neprijatelji i saveznici, kako bi znali trebaju li se boriti ili im biti naklonjeni. Prve zastave najvjerojatnije su bile izrađene od koža životinja i od ptičjeg perja.

U starom Egiptu vojnici su nosili motke sa figurom neke ptice napravljenom od kovine. Na vrhu te motke, osim ptice, znala bi se naći i životinja ili kakav drugi predmet. Prve zastave od tkanine upotrijebili su Kinezi i Indijci. Vjeruje se da su Kinezi imali zastave od tkanine već 1100. godine prije nove ere. U prvom razdoblju povijesti starog Rima vojnici su također nosili motke, na čijim su vrhovima bile figure raznih životinja. Tek kasnije su i oni počeli upotrebljavati zastave sašivene od platna.

Tijekom srednjeg vijeka u Europi se upotrebljavalo mnogo vrsta zastava. Tada vojnici nisu imali posebnih uniformi. U borbama i ratovima nije bilo lako prepoznati svoje vojnike od neprijateljskih. Tada su se vojnici počeli skupljati oko svojih zastava, a one su im pokazivale i smjer kretanja vojske.

Tako su, na primjer, križari na svojim pohodima nosili zastave, a plemićke i kraljevske obitelji su na svojim zastavama imale posebne simbole ili obilježja, po kojima su se raspoznavale.

Jedina zastava na svijetu koja se sastoji od samo jednog polja i nema simbola jest libijska; ta zastava je cijela u zelenoj boji bez simbola, dok zastava koja ima najviše simbola (12) je turkmenistanska.

Najstarija zastava koja se još uvijek upotrebljava je Dannebrog koja je nastala u 13. stoljeća, inače nacionalna zastava države Danske.

 

Članak je prenesen s portala e-kako.



Izvor: http://www.skole.hr/veliki-odmor/zanimljivosti?news_id=6763


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju