« Svibanj 2024 »

02.05.2024. 15:05
Starfield za dva tjedna dobiva najveću nadogradnju od izlaska
Kao što je početkom tjedna najavio šef Bethesde, otkriveni su detalji četvrte nadogradnje Starfielda koja bi trebala postati službeno aktivna 15. svibnja

02.05.2024. 11:31
Po novome se na LinkedInu možete i igrati
Poslovna društvena mreža je, kao što je bilo najavljeno, uvela malene logičke igre na svoju platformu, ne bi li zadržala korisnike nešto duže i privukla im pozornost

Kako su nastale zastave?
Autor: Anita Mikulandra, 12. 1. 2012.

Zastava ili barjak je simbol državne pripadnosti i neovisnosti neke zemlje. Svaka država na svijetu ima svoju zastavu, ali ne i samo države. Pojedine pokrajine, gradovi, vojne jedinice, organizacije, društva, ustanove i sl. također mogu imati svoje zastave. Zastava je najčešće komad jednobojne ili višebojne tkanine, katkad i s ukrasnim znakovima. Pričvršćuje se na uspravan motku ili koplje. Zastava se može nositi i isticati, a njome se može i mahati. Ljudi koji nose zastavu žele na taj način očitovati da pripadaju određenoj zemlji ili organizaciji.

Ideja o zastavi vjerojatno je nastala prije mnogo tisuća godina, među prvobitnim lovcima i ratnicima. Oni su svakako željeli da ih prepoznaju i neprijatelji i saveznici, kako bi znali trebaju li se boriti ili im biti naklonjeni. Prve zastave najvjerojatnije su bile izrađene od koža životinja i od ptičjeg perja.

U starom Egiptu vojnici su nosili motke sa figurom neke ptice napravljenom od kovine. Na vrhu te motke, osim ptice, znala bi se naći i životinja ili kakav drugi predmet. Prve zastave od tkanine upotrijebili su Kinezi i Indijci. Vjeruje se da su Kinezi imali zastave od tkanine već 1100. godine prije nove ere. U prvom razdoblju povijesti starog Rima vojnici su također nosili motke, na čijim su vrhovima bile figure raznih životinja. Tek kasnije su i oni počeli upotrebljavati zastave sašivene od platna.

Tijekom srednjeg vijeka u Europi se upotrebljavalo mnogo vrsta zastava. Tada vojnici nisu imali posebnih uniformi. U borbama i ratovima nije bilo lako prepoznati svoje vojnike od neprijateljskih. Tada su se vojnici počeli skupljati oko svojih zastava, a one su im pokazivale i smjer kretanja vojske.

Tako su, na primjer, križari na svojim pohodima nosili zastave, a plemićke i kraljevske obitelji su na svojim zastavama imale posebne simbole ili obilježja, po kojima su se raspoznavale.

Jedina zastava na svijetu koja se sastoji od samo jednog polja i nema simbola jest libijska; ta zastava je cijela u zelenoj boji bez simbola, dok zastava koja ima najviše simbola (12) je turkmenistanska.

Najstarija zastava koja se još uvijek upotrebljava je Dannebrog koja je nastala u 13. stoljeća, inače nacionalna zastava države Danske.

Članak je prenesen s portala e-kako.

Izvor: http://www.skole.hr/veliki-odmor/zanimljivosti?news_id=6763