« Listopad 2017 »

30.04.2024. 21:00
Todd Howard potvrdio da prva ekspanzija za Starfield stiže ove jeseni
Uz radove na ekspanziji, Bethesda dovršava nove sadržaje vezane uz izradu brodova, dok posebnu pažnju posvećuje modderima od kojih su neke i zaposlili

30.04.2024. 17:39
Ma kome treba Fallout 5, kad je tu Fallout: Excel!
Oduvijek ste mislili da je Excel jedan neopisivo dosadan program, praktički nužno zlo? E pa možda je napokon došlo vrijeme da promijenite svoje mišljenje!

Povijest

Kako je osnovno školstvo imalo najdužu tradiciju i bilo najbolje organizirano, razvoj predškolskog odgoja i srednjeg školstva čazmanskog kraja, skoro se cijelo vrijeme vezalo za Osnovnu školu Milana Novačića u Čazmi. Krajem pedesetih godina u sastav škole osim područnih škola u Cerini, Dapcima, Grabovnici, Martincu, Mikloušu, Pobjeniku i Vrtlinskoj(kasnije u Lipovčanima, i na kraju u Dragancu ) ušao je i Dječji vrtić Josipa Radanovića i odjel bjelovarske Gimnazije. Kako se uočilo da takva koncepcija koči razvoj pojedinih segmenata počeo je proces razdvajanja, tako da danas imamo školske ustanove u posebnim zgradama: Dječji vrtić « Pčelica «, Osnovnu školu Čazma i Srednju školu.

Kronološki gledano, tek 17. lipnja 1957. godine donosi se odluka o uvođenju mjesnog samodoprinosa za područje mjesta Čazme, a odnosi se na radove na cesti do škole i iskop temelja za gradnju. Godine 1960. odobravaju se sredstva za dovršenje ceste do škole i dovršenje škole u Pobjeniku. Odlukom NOO Čazma od 16. prosinca 1959. godine škola dobiva naziv Osnovna škola « Milan Novačić «. Tada dolazi i do prve velike reorganizacije osnovnih škola na području općine. Već sljedeće godine uvodi se samodoprinos za izgradnju II. etape škole. 1978. godine gradi se kotlovnica i instalira centralno grijanje; dograđuje se ŠS dvorana; 1979. godine je potpuno dovršeno centralno grijanje i sportska dvorana, te se otkupljuje zemljište za gradnju PŠ Mikolouš. Izgradnjom nove zgrade PŠ Dapci i druge faze matične škole u Čazmi stvoreni su uvjeti za rad školske kuhinje koju koristi oko 400 učenika

Škola je cijelo poslijeratno razdoblje aktivno sudjelovala u javnom životu svoje sredine i šire zajednice.

Godine 1991. škola mijenja svoj naziv u OŠ Čazma. Novom teritorijalnom podjelom bivše općine Čazma, godine 1994./95. škola je preuzela PRO G. Draganec.

Posljednji ostvaren projekt je bila izgradnja tunela, koji spaja školu s školsko – športskom dvoranom. Škola je danas suvremeno opremljena odgojno - obrazovna ustanova unutar koje djeluje i školska knjižnica te informatička učionica.

Najnoviji planirani projekt škole je dogradnja školske zgrade, koji će se , nadamo, u skoroj budućnosti  i ostvariti.