preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čazma

Login
Tražilica
Škola za život

           Škola za život

 

     Uspostava sustava razvoja

 

      I naša škola sudjeluje

         u projektu Drvokod

 

Točno vrijeme ...

Brojač posjeta

 

web counter
 
 

 

https://volimbiologiju.weebly.com/

 

 

____________________________________

 

Web stranica za Prirodu i Biologiju

Učiteljica Ivana Moguš

 

 

PONUDE

 

 

 

Izdvojeni linkovi

Pravilo donjeg rublja

Sigurnost na Internetu

 

 

Face to face

« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Anketa
Jesi li zadovoljan/zadovoljna postignutim uspjehom na kraju školske godine?




Časopis Bug
Igre - Bug
05.05.2024. 22:56
Krajem mjeseca održava se Fantastic Game Show, prvi gaming festival u Istri
Pula će 31. svibnja i 1. lipnja biti domaćin Fantastic Game Showa, gaming festivala koji će okupiti igrače iz Istre i okolice u Domu sportova Mate Parlov u Puli

03.05.2024. 19:17
Homeworld: VR stigao na Quest, a uskoro će i na SteamVR
Homeworld: Vast Reaches od ovoga je tjedna dostupan za Meta Quest 2 i 3, a kasnije će ga se moći zaigrati i na SteamVR-u

Vijesti
Arhiva naših vijesti

 

 

 

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Sukob interesa.pdf

Popis lektire

Eko kutak

Korisni sadržaji

 

 

 

 

 

 

Korisni sadržaji za roditelje
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
6 savjeta za bolji odnos roditelja i tinejdžera
Autor: Anita Mikulandra, 2. 11. 2011.

S odrastanjem djeteta i približavanjem adolescenciji, roditelji primjećuju brojne promjene, kako u njegovim prioritetima, tako i u načinu komunikacije s okolinom. Između ostalog, tinejdžer će zahtijevati više vremena kojeg će provoditi izvan doma, a posebno će biti osjetljiv na očuvanje svoje privatnosti. Istovremeno, roditelji tinejdžera se često žale da ih njihovo dijete uopće ne sluša ili čak jasno odbija njihove prijedloge ili zahtjeve. Gotovo je sigurno da će se svaki roditelj naći u sličnoj situaciji, koja je, tvrde stručnjaci, posve normalna. Srećom, postoje načini na koje možete sebi i djetetu olakšati ovu fazu odrastanja.

Prisjetite se sebe kada ste bili njihovih godina.


I vi ste željeli provoditi više vremena s prijateljima, a manje s članovima obitelji. Takva želja je u potpunosti normalna i dio je prirodnog procesa osamostaljivanja. Da bi ova faza prošla što bezbolnije, važno je tinejdžerima dati više slobode, istovremeno postavljajući razumna ograničenja. Ona mogu uključivati vrijeme do kada najkasnije smiju ostati vani i izlazak tek kada je zadaća napisana. Važno je znati kamo i s kim djeca izlaze, te jasno dogovoriti da se u slučaju promjene plana moraju obavezno telefonski javiti doma. Postave li se stvari na ovakav način, dijete će imati veću slobodu, a vi ćete biti sigurniji i kontrolirati situaciju.

Razgovarajte

Možda je lakše ako vi započnete razgovor. Pitajte ga kako mu je prošao dan ili što planira danas učiniti. Umjesto ispitivanja, pokušajte diskutirati. To što ste roditelj, ne znači da s djetetom ne može razgovarati o zanimljivim temama kao što su sport, zabava, prijatelji ili škola. Ovakvi razgovori pomažu u oblikovanju ugodnije konverzacije, pa čak i kada se u budućnosti dotaknete ozbiljnih tema. Često se djeca osjećaju otuđeno, a roditelji zastrašeno, jer jednostavno nikad ne razgovaraju.

Slušajte

Ako je dijete previše kritično prema vama, saslušajte ga i pitajte što očekuje od vas. U ovakvoj je situaciji dobro držati emocije pod kontrolom i razgovarati smireno.

Postavite pravila

Adolescent mora shvatiti što je prihvatljivo, a što nije. Također mu moraju biti jasne posljedice kršenja pravila. Granice morate postaviti ili dogovoriti kako biste usmjerili dijete. Možda ono to neće cijeniti sada, ali za nekoliko godina će mu stvari biti puno jasnije.

Uvažite njegovo mišljenje

Iako ne morate prihvatiti njegovo mišljenje kao ispravno, morate ga uvažiti. Na taj način pokazujete djetetu da je važno te da se njegove želje i stavovi poštuju.

Potičite njegove interese i talente

Mnogi tinejdžeri vole eksperimentirati kako bi pronašli nešto u čemu su stvarno dobri. Najbolja potpora koju mu možete pružiti je da jednostavno budete uz svoje dijete. Ako se bavi sportom, posjećujte njegove utakmice. Pridruži li se dramskoj skupini ili pjevačkom zboru, pogledajte predstave u kojima sudjeluje.

Dogovarajte zajedničke aktivnosti

Zajedničke aktivnosti su odličan način za poboljšanje svakog odnosa djeteta i roditelja. Pitajte svog tinejdžera što bi volio raditi s vama. To mogu biti jednostavne stvari poput igranja video igrice ili odlaska u trgovački centar. Vrijeme koje provedete sa svojim djetetom je neprocjenjivo, i možda vam, za nekoliko godina kada se potpuno osamostali ili jednostavno ode na fakultet, bude žao propuštenih prilika.



Izvor: www.roditeljski.info


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju