preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čazma

Login
Tražilica
Škola za život

           Škola za život

 

     Uspostava sustava razvoja

 

      I naša škola sudjeluje

         u projektu Drvokod

 

Točno vrijeme ...

Brojač posjeta

 

web counter
 
 

 

https://volimbiologiju.weebly.com/

 

 

____________________________________

 

Web stranica za Prirodu i Biologiju

Učiteljica Ivana Moguš

 

 

PONUDE

 

 

 

Izdvojeni linkovi

Pravilo donjeg rublja

Sigurnost na Internetu

 

 

Face to face

« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Anketa
Jesi li zadovoljan/zadovoljna postignutim uspjehom na kraju školske godine?




Časopis Bug
Igre - Bug
21.11.2024. 13:58
Star Wars Outlaws u potpunosti ukida prisilne, nepraštajuće sekcije prikradanja
U svrhu poboljšanja igrivosti, Ubisoft je odlučio poslušati jedan od zahtjeva igrača i ukloniti prikradanje kao jedinu opciju rješavanja određenih scenarija u Star Wars Outlaws

20.11.2024. 22:41
Minecraft se uskoro seli u stvarni svijet
,,Oživljavanje Minecrafta bit će čisti užitak. Ovo je tek početak, naši su planovi izrazito ambiciozni", poručio je Scott O'Neil, izvršni direktor Merlin Entertainmenta

Vijesti
Arhiva naših vijesti

 

 

 

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Sukob interesa.pdf

Popis lektire

Eko kutak

Korisni sadržaji

 

 

 

 

 

 

780 godina školstva u Čazmi (1229.-2009.)

Scientia ipsa potentia est

   (Znanje je samo po sebi moć)

Oni koji se ne sjećaju prošlosti, osuđeni su na to da je ponavljaju. (George Santayana).

Kažu da u životu postoje dva puta. Put Uma i put Umjetnosti. Putem Uma umnici umuju, a putem Umjetnosti umjetnici stvaraju. I jedni i drugi prolaze obveznim putom Škole.

Čazmanski školski put dug je 780 godina. Pred tom obljetnicom svatko od nas mora zastati obuzet osjećajem zadivljenosti, putom začuđenosti i na kraju nevjerice. To su godine za pamćenje, ne za zaborav. Jesmo li ih zapamtili ili zaboravili? Ostavili zakopane u latinskim zapisima, neprepoznate i skrivene, znane samo kojem rijetkom umniku koji će o njima progovoriti u nekom obljetničkom trenutku. A mi sljednici, pamtimo li tu 1229. godinu kad su dominikanci započeli u Čazmi postavljati temelje školi koja će opstati na ovim prostorima svima nedaćama usprkos.   

Za sve u životu postoji vrijeme – ovo je sada vrijeme za traženja, nalaženja, spoznavanja, osvješćivanja… jer kako reče Flaubert prošlost nas povezuje, budućnost uznemiruje, a sadašnjost bježi iz ruku. Vrijeme je da preko vlastite prošlosti uhvatimo sadašnjost da nam budućnost ne bi pobjegla. Ova školska godina 2009./2010. upravo je to vrijeme u kojemu su čazmanski đaci sa svojim učiteljima pokušali pronaći svoju poveznicu u zanemarenoj prošlosti da je, neki drugi, u budućnosti ne bi morali ponavljati.

Zato smo i krenuli na istraživački put bojeći se, istovremeno, da ne ćemo pronaći dovoljno dokaza o bivšim đacima koji su još između 1385. – 1453. na Mudroslovnom fakultetu u Beču bili među najbrojnijima, 17 čazmanskih studenata čudnih latinskih imena. Mi smo s lakoćom u njima prepoznali Petra ( Petrus de Chasma ), Marka ( Marcus de Chasma ), Stjepana ( Stephanus de Chasma ), Andreasa ( Andreas de Chasma )… sve redom poznata imena koja iščitavamo i u našim današnjim imenicima. Je li uistinu 1439. M Georgius de Czasma ( Čazma) predavao Algorismus tj. matematiku na sveučilištu u Beču, a 1489. M. Benedictus de Czasma obgligatoriu?

Kamo su nestali ti mudri momci čazmanski? Ova će knjiga pokušati dati odgovor i na to pitanje.

 Anđelka Turković, prof.

Izdvojeno iz monografije
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kratak pregled školstva
Autor: Dragan Šantalab, 21. 9. 2011.

Početci čazmanskog školstva vezani su uz nastanak Čazmanskog zbornog kaptola i razvoja dominikanske škole.

1229. godine Stjepan II. u Čazmu dovodi red dominikanaca ili braće propovjednika. Dominikanski samostan postaje škola za opću izobrazbu i vjersku poduku na latinskom jeziku. Dominikanska škola pretvara Čazmu u jedan od središta srednjovjekovne hrvatske kulture i pismenosti. Najbolji učenici upućivani su na ondašnja sveučilišta diljem Europe. Od 7 Hrvata,koji su tijekom 14. i 15. st. predavali u Beču, dvojica su bili Čazmanci:Juraj i Benedikt iz Čazme ( Georgius de Czasma i Benedictus de Chasma). U popisu Mudroslovnog fakulteta u Beču (1430. – 1489.) nalazimo 17 čazmanskih studenata i 20 zagrebačkih.


1415. godine u Čazmi se osniva Ubožnica sv. Kuzme i Damjana te se povećava uloga crkve u poučavanju mladeži. U vrijeme turskih osvajanja Čazme ( 16. st.), razvoj školstva stagnira.

Početci osnivanja državnih škola vezani su za 18. stoljeće.

1728. godine u Čazmi je osnovana njemačka trivijalna škola na njemačkom jeziku. Prvi pisani podatci iz tog razdoblja nalaze se u Počasnoj knjizi (Ehrenbuch). Opća pučka škola osnovana je 1789. godine. Od 1830. godine uz državnu školu na njemačkom jeziku organizirana su dva niža razreda s nastavom na hrvatskom jeziku.

1919.godine  škola postaje četverogodišnja, 1946. šestogodišnja, pa sedmogodišnja, a od 1953. Osmogodišnja.

2009./2010. jubilarna godina u kojoj obilježavamo 780 – tu obljtnicu školstva na čazmanskom prostoru. Školu polazi 700 učenika u matičnoj i 5 područnih  škola: PRO Gornji Draganec, Dapci, Grabovnica, Miklouš i Vrtlinska. Nastava se odvija u dvije smjene: jutarnja – predmetna nastana s 382 učenika i popodnevna – razredna nastava s 318 učenika. Škola ima 37 razrednih odjela, 20 razredne i 17 predmetne nastave. Ukupno je 73 zaposlena djelatnika. Pri školi se nalazi i školsko – športska dvorana. Najveći problem je nedostatak učioničkog prostora. Dogradnja 8 novih učionica dvosmjenski bi rad pretvorila u jednosmjenski.

Osim povijesnog prikaza razvoja čazmanskog školstva ljetopis obrađuje teme učeničkih uspjeha,bivših i sadašnjih đaka. Poznati đaci čazmanske škole su iz svijeta politike, znanosti, privrede, književnosti, slikarstva, novinarstva… Spomenut ćemo samo neka imena: književnik Slavko Kolar, čiju 119 – tu obljetnicu rođenja slavimo ovih dana, Zlata Gjungjenac, operna pjevačica, Aleksandar Marks, autor crtanih filmova, akademski slikari Anton Cetin, Zdenka Pozaić, Vlado Franjević,  akademici, magistri i doktori znanosti, saborski zastupnici ili športaši. Na stranicama ljetopisa nalazi se 14 imena naših branitelja poginulih u Domovinskom ratu, ali i niz ležernih tema  jer svi zajedno, oni bivši i ovi sadašnji, čine bogatu sliku razvoja čazmanskoga školstva.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju