19.04.2024. 07:52
Igrači nadmudrili AI algoritme i mapirali crijevne bakterije
Igrajući Borderlands 3 igrači su riješili složenu zagonetku koju prije nisu uspjeli čak ni napredni algoritmi

18.04.2024. 21:00
Što se događa kad ChatGPT igra Red Dead Redemption II?
Projekt kineskih i singapurskih istraživača pokazuje koliko je AI napredovala u postizanju opće umjetne inteligencije (AGI)

Ove godine proljeće nam stiže u srijedu 20. ožujka u 12:02
Autor: Anita Mikulandra, 19. 3. 2013.

Nakon što se snijeg otopio, a vrijeme se mijenjalo gotovo svakodnevno, pravi je trenutak da našim krajevima zavlada sunce. Zimski okovi konačno popuštaju, dolazi nam proljeće to je za sad vidljivo po svemu oko nas pa konačno i po datumu.

U srijedu, 20. ožujka, u Republiku Hrvatsku, kao i na cijelu sjevernu hemisferu, stiže proljeće u 12 sati i 2 minute i trajat će 92 dana. Sunce će u svom prividnom kretanju po nebu presjeći liniju nebeskog ekvatora i počet će se penjati sve više i više. To je dan proljetnog ekvinokcija ili proljetne ravnodnevice, izjednačenje svjetlosti i tame. Proljeće koje se rađa trajat će do 21. lipnja, kada nastupa ljeto.

Ravnodnevica, ravnodnevnica ili ekvinocij je u astronomiji pojava kada Zemljina os nije nagnuta ni od ni prema Suncu, a središte Sunca se u tom trenutku nalazi u ravnini Zemljinog ekvatora. Nadnevci te pojave obilježavaju početak proljeća na sjevernoj, a jeseni na južnoj hemisferi (oko 21. ožujka) i jeseni na sjevernoj, a proljeća na južnoj hemisferi (oko 23. rujna).

Za nadnevka ravnodnevice smjerovi izlaska i zalaska Sunca su najbliži točnim smjerovima istoka i zapada, a u trenutku ravnodnevice Sunčeve zrake obasjavaju Zemljin ekvator pod pravim kutem. Trajanje dana i noći iznosi približno 12 sati, ali zbog djelovanja atmosfere nije potpuno jednako.

Ove godine ravnodnevica nastupa 20. ožujka u 12:02.
Iako proljetna ravnodnevica ne pada uvijek na isti datum, tradicionalno se kao početak proljeća obilježava 21. ožujka.

Prvi proljetni  cvjetovi pojavljuju se puno ranije, ponekad već u siječnju, naviještajući dolazak proljeća. Zbog toga se ove biljke nazivaju proljetnicama i vjesnicima proljeća. Najpoznatiji vijesnici proljeća su kockavica, šumarica podlijesak (šafran), visibaba i jaglac.
Proljetnice ne predstavljaju samo lijepo cvijeće već su i simbol proljeća, buđenja i novog života.

Postoje tri razdoblja kroz proljeće: pretproljeće počinje u vrijeme pojavljivanja proljetnica, često zvanih "vjesnici proljeća";rano proljeće razdoblje je kad se pojavljuju cvjetovi i listići na drveću, a pravo proljeće razdoblje je u kojem lista mnoštvo listopadnog drveća.

Zanimljivosti o proljeću
U starom se Rimu prvi dan proljeća slavio kao početak jedne nove godine. Davno prije Rimljana, Kelti su slavili prvi dan proljeća kao uskrsnuće Sunca. Proljeće je za mnoge imalo značenje buđenja,stvaranja i rađanja nečeg novog.Dobar primjer za to je popularna građevina Stonehenge.On je konstruiran na jedinstven način, pa se tako u zoru prvog dana proljeća Sunce izdiže točno iznad menhira.

Izvor: http://hr.wikipedia.org/wiki/Prolje%C4%87e