19.04.2024. 07:52
Igrači nadmudrili AI algoritme i mapirali crijevne bakterije
Igrajući Borderlands 3 igrači su riješili složenu zagonetku koju prije nisu uspjeli čak ni napredni algoritmi

18.04.2024. 21:00
Što se događa kad ChatGPT igra Red Dead Redemption II?
Projekt kineskih i singapurskih istraživača pokazuje koliko je AI napredovala u postizanju opće umjetne inteligencije (AGI)

Važno je htjeti!
Autor: Anita Mikulandra, 4. 3. 2020.

Ova školska godina bila je vrlo plodonosna za OŠ Čazma.

U ime škole, učiteljica engleskog jezika Danijela Šajtar napisala je i prijavila dva projektna prijedloga na natječaj za program Erasmus+ .

Agencija za mobilnost i programe EU je na temelju Odluke o dodjeli financijske potpore za projektne prijedloge za program Erasmus+, Ključnu aktivnost 1 prihvatila je oba projektna prijedloga te je prijedlogu "Izvan zidova učionice" dodijelila 19.632,00 EUR.

Projekt "Izvan zidova učionice" omogućuje edukaciju u inozemstvu učiteljima OŠ Čazma.

Devetoro učitelja iskoristit će dobivena sredstva te će nadograditi svoja znanja u Grčkoj, Italiji i Irskoj. Cilj ovakvih edukacija je razvijati kompetencije poučavanja te implementirati obrazovne metode rada drugih zemalja u naš obrazovni sustav.

Projektu "Kultura i tradicijske igre u očima mladih" odobrena je financijska potpora u iznosu od 45.780,00 EUR. Projekt je namijenjen mladim osobama od 13 do 30 godina te osobama s manje mogućnosti.

Prilikom pisanja projekta učiteljica se vodila željom za očuvanjem tradicije našega kraja te širenjem kulturoloških vidika kod mladih.

Voditelji volonteri su mladi učitelji Kristina Žganjer i Antonio Šolaja. Oni će biti nositelji provođenja edukacije učenika koji sudjeluju u projektu.

Prilika je to za obrazovanje djece i mladih o vrijednosti zajedničke baštine, koja uključuje književnost, umjetnost, spomenike, zanate koje su nam prenijeli naši preci, tradiciju, hranu u kojoj uživamo. U svemu tome ne smije se zaboraviti niti sportske aktivnosti koje su uvijek išle ruku pod ruku uz kulturna zbivanja javnosti kako nekada tako i danas.

Uz učenike naše škole uključeni su i učenici Poljoprivredne škole Bač iz Vojvodine.

Provedba projekta je osmišljena u dvije faze. Prva faza odvijat će se u Trogiru gdje će šest dana naši učenici i učenici iz Vojvodine upoznavati UNESCO-vu baštinu naše zemlje dok će u drugoj fazi naši učenici biti u petodnevnom posjetu Baču i Novom Sadu kako bi se upoznali s kulturom i tradicijom vojvođanskog kraja. Bitno je napomenuti da će svi troškovi provedbe projekta biti pokriveni dodijeljenim financijskim sredstvima.

Za financijsko upravljanje i provedbu projekta u Hrvatskoj zadužene su koordinatorice Danijela Šajtar i Lidija Osman dok su u Srbiji zaduženi profesorica Zorica Subotić i ravnatelj škole Dragan Novaković.

Ovaj projekt ima veliku važnost jer će utjecati na osvještavanje mladih o potrebi očuvanja kulturne baštine, širenje učeničkih svjetonazora. Razvijat će kod mladih i komponentu solidarnosti jer će mladi podučavati mlade. Ovaj projekt imat će veliki benefit za škole partnere jer će utjecati na uvođenje europske dimenzije u ustanovu kroz međunarodnu suradnju. Stvorit će se veće šanse za neformalnim obrazovanjem učenika s manje mogućnosti.

Cilj ovog projekta je da svaki učenik, nakon završetka provedbe može primijeniti svoja znanja na očuvanje kulturnog nasljeđa, te da će biti motiviran i naveden da razmišlja o svom ponašanju u sadašnjosti i budućnosti.

Ovim projektom ostvarit će se želja za razmjenom dobre prakse u svrhu podizanja kvalitete rada s mladima te poticati međusobna tolerancija spram različitosti.

Učiteljica koordinator projekata Danijela Šajtar