preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čazma

Login
Škola za život

           Škola za život

 

     Uspostava sustava razvoja

 

      I naša škola sudjeluje

         u projektu Drvokod

 

Točno vrijeme ...

Brojač posjeta

 

web counter
 
 

 

https://volimbiologiju.weebly.com/

 

 

____________________________________

 

Web stranica za Prirodu i Biologiju

Učiteljica Ivana Moguš

 

 

PONUDE

 

 

 

Izdvojeni linkovi

Pravilo donjeg rublja

Sigurnost na Internetu

 

 

Face to face

« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Anketa
Jesi li zadovoljan/zadovoljna postignutim uspjehom na kraju školske godine?




Časopis Bug
Igre - Bug
21.11.2024. 13:58
Star Wars Outlaws u potpunosti ukida prisilne, nepraštajuće sekcije prikradanja
U svrhu poboljšanja igrivosti, Ubisoft je odlučio poslušati jedan od zahtjeva igrača i ukloniti prikradanje kao jedinu opciju rješavanja određenih scenarija u Star Wars Outlaws

20.11.2024. 22:41
Minecraft se uskoro seli u stvarni svijet
,,Oživljavanje Minecrafta bit će čisti užitak. Ovo je tek početak, naši su planovi izrazito ambiciozni", poručio je Scott O'Neil, izvršni direktor Merlin Entertainmenta

Vijesti
Arhiva naših vijesti

 

 

 

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Sukob interesa.pdf

Popis lektire

Eko kutak

Korisni sadržaji

 

 

 

 

 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Mjesec borbe protiv ovisnosti 15.11.-15.12. 2012.
Autor: Anita Mikulandra, 19. 11. 2012.

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se od 15. studenog do 15. prosinca 2012. godine. Ovisnost može biti psihološka (duševna) i fiziološka (tjelesna), a odnosi se na neprilagođeno ponašanje vezano uz uporabu ilegalnih droga (ili drugih psihoaktivnih tvari, npr. alkohola te sedativa), pušenje, kockanje, ovisnost o internetu, a koje dovodi do oštećenja organizma ili subjektivnih problema (problema u obitelji, školi, na poslu, s policijom...).


Mjesec borbe protiv ovisnosti2.bmp.jpgSvake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, osobito droga te se time nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice. Prema rezultatima Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola, uporabi droga i rizičnim čimbenicima među učenicima, hrvatski su učenici daleko iznad prosjeka u konzumiranju alkohola i pušenju cigareta. 

Nacionalna strategija suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 2012. do 2017. godine 
 
Mjesec borbe protiv ovisnosti3.jpgHrvatski Sabor je 26. listopada 2012. godine donio Nacionalnu strategiju suzbijanja zlouporabe droga u RH u razdoblju od 2012. do 2017. godine (NN 122/2012) – glavni strateški dokument u području problematike droga. Nacionalna strategija donosi se sukladno praksi EU. To je dokument koji predstavlja okvir za djelovanje svih državnih institucija i organizacija civilnog društva na suzbijanju zlouporabe droga, prevenciji ovisnosti te pružanju pomoći ovisnicima o drogama, povremenim konzumentima droga, ali i pružanju pomoći obiteljima i društvu u cjelini na prevladavanju teškoća vezanih za zlouporabu droga. Cilj Nacionalne strategije je zaštita života i zdravlja djece i mladeži te društva u cjelini, sadrži strateške ciljeve, prioritete i mjere kojima se u stvari osigurava odgovornost za provedbu sveukupne nacionalne politike borbe protiv droga. Naglasak je na omogućavanju uspostave multidisciplinarnog, uravnoteženog i integriranog pristupa suzbijanju zlouporabe droga na nacionalnoj i lokalnoj te međunarodnoj razini s ciljem da se stanje raširenosti zlouporabe droga zadrži u okvirima tzv. društveno prihvatljivog rizika. 


Danas sve mlađe generacije počinju s konzumiranjem alkohola kao sredstvom zabavljanja prilikom izlazaka. Nedovoljno upućeni u rizike toga, smatraju alkohol kao nešto bezazleno, samo za zabavu., smatrajući se imunim na probleme ovisnosti koje vide kod drugih. Isprobavaju iz znatiželje, zabave, prilagođavanja društvu i osjećaja da su odrasliji. Može se to pripisati adolescentskom ponašanju koje karakterizira idealiziranost, bunt prema normama, bunt prema upozorenjima. No, zato postoje roditelji, odrasli koji se bave njima da ih ipak upozoravaju, kontroliraju, skrbe i usmjeruju na pravi put. Teško je ponekad naći pravi način, ali ne treba zbog toga ništa ne činiti, već iznalaziti kontinuirano načine, prilagođavati ih mladima i njihovim interesima.
Zakonom je zabranjena prodaja i posluživanje alkohola mlađima od 18 godina, no nekako u tijekom noćnog života vikendom, svjedoci smo alkoholiziranosti maloljetnika. Mnogi se od njh snađu uz starije prijatelje, no često je i problem u nedovoljnoj kontroli od strane trgovaca, konobara, ali i samih roditelja koji često ne poduzimaju ništa, osjećajući se bespomoćnima jer to svi mladi rade.
S upozorenjima treba početi dosta rano, otvorenom komunikacijom o ovisnostima, oblikovanjem dobre životne uloge kod svog djeteta, ali i ranim prepoznavanjem problema koji se možda razvija. Upozoravajući znaci koji mogu biti rezultat upotrebe sredstava ovisnosti:
-         fizički: izmorenost, učestali poremećaji zdravlja, crvene i staklene oči, neprestani kašalj
-         emocionalni: promjena ličnosti, nagle promjene raspoloženja, iritiranost, neodgovorno ponašanje, nisko samopouzdanje, slabo rasuđivanje, depresija i nedostatak zanimanja
-         obiteljski: započinjane svađe, kršenje pravila, povlačenje od obitelji
-         školski: opadanje zanimanja, negativan stav, loše ocjene, mnogo odsustva, nepovjerenje, problemi s disciplinom
-         društveni problemi: novi prijatelji koji se ne zanimaju za uobičajene obitlejske i školske aktivnosti, problemi sa zakonom, neuobičajeni životni stilovi.
No, to samo mogu biti znaci upozorenja, ali i znaci drugih problema kroz koji mladi normalno prolaze obzirom na to burno razdoblje. U većini situacija, najučinkovitiji način da roditelji pokažu brigu je otvorena rasprava s djecom o uporabi i zloupotrebi alkohola i droga. Ponekad je potrebna i pomoć od stručnih osoba upućenih u taj problem; roditelji tada ne bi trebali oklijevati nego potražiti pomoć u situaciji s djetetovim problem vezanim uz ovisnosti s kojim se sami ne znaju nositi.

 

 



Izvor: http://www.stampar.hr/MjesecBorbeProtivOvisnosti2012; http://www.obiteljskicentar.hr/vijesti/373


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju