20.04.2024. 06:00
Ljubiteljima kultnog Golden Axea sjekira je upala u med
Najavljena je izrada animirane serije bazirane na nekoć izrazito popularnoj Seginoj old-school side-scrolling beat 'em up franšizi Golden Axe

19.04.2024. 21:53
Najavljen Kingdom Come: Deliverance 2, igramo ga već ove godine
Kao što su mnogi pretpostavljali nakon najave novog "tajnog" projekta Warhorse Studiosa, riječ je o nastavku RPG-a Kingdom Come: Deliverance koji bi trebao biti dovršen do konca godine

24. svibnja - Europski dan parkova
Autor: Anita Mikulandra, 23. 5. 2012.

Obilježavanje Europskog dana parkova inicirano je od strane Federacije EUROPARC s ciljem podizanja svijesti o zaštićenim područjima i parkovima. Prvi je put obilježen 1999. godine kad je organiziran širok spektar aktivnosti u zaštićenim područjima, s naglaskom na važnost zaštite prirode.

Na dan 24. svibnja raznim događajima diljem Europe godišnje se obilježava Europski dan parkova. Ovaj datum odabran je kao sjećanje na “postanak” prvih europskih nacionalnih parkova – devet nacionalnih parkova u Švedskoj, proglašenih 24. svibnja 1909. godine.

Ova internacionalna inicijativa pokrenuta je zbog promocije ciljeva i rada nacionalnih parkova, parkova prirode, rezervata biosfere i Natura 2000 lokaliteta.  Parkovi su pozvani interpretirati temu po želji. Događanja i aktivnosti mogu se održavati sa  temama kao što su: zaštita staništa i vrsta, Natura 2000, uloga lokalne zajednice, volonterski rad, značenje turizma i poljoprivrede (stočarstva), te lokani ekonomski razvoj.

U Hrvatskoj ima 8 nacionalnih parkova i  10 parkova prirode. Nacionalnih parkovi zauzimaju 97 752 ha, a obuhvaćaju prostrana i pretežno neizmijenjena područja kopna i/ili mora s jednim ili više očuvanih eko sustava. Otočni nacionalni parkovi su Kornati, Brijuni i Mljet, a parkovi koje karakterizira zanimljivost krške hidrografije i morfologije su Plitvička jezera i Krk, dok su Risnjak, Paklenica i Sjeverni Velebit planinski nacionalni parkovi.

Parkovi prirode su prostrana prirodna ili dijelom kultivirana područja kopna i/ili mora  s ekološkim obilježjima od međunarodne i nacionalne važnosti, s naglašenim krajobraznim, odgojno-obrazovnim, kulturno-povijesnim i turističko-rekreacijskim vrijednostima. Obuhvaćaju 510 272 ha površine. Planinskih parkova prirode ima 6 i to su: Velebit, Biokovo, Medvednica, Papuk, Učka te Žumberak-Samoborsko gorje. Jedini otočni park prirode je Telašćica. Kopački rit i Lonjsko polje su parkovi prirode nizinsko-poplavnih područja, a park prirode Vransko jezero najveće je prirodno jezero u Hrvatskoj.

Više informacija o nacionalnim parkovima i parkovima prirode u Hrvatskoj možete pronaći na niže navedenim stranicama.

Nacionalni parkovi

Kornati, Brijuni i Mljet