24.04.2024. 21:36
Atari je odlučio "oživjeti" Infogrames
Najnovija Atarijeva službena objava zasigurno će probuditi nostalgiju u brojnih veterana igranja

23.04.2024. 21:55
Hakerski trikovi iz Super Marija za zaštitu softvera
Kako bi bolje razumjeli vrste pogrešaka koje iskorištavaju 'speedrunneri', istraživači su proučili četiri rane verzije igre

Mato Lovrak i danas je među najdražim dječjim piscima - 8.ožujka obilježavamo 113. obljetnicu rođenja poznatog dječjeg pisca
Autor: Anita Mikulandra, 5. 3. 2012.

Mnogi od nas vratili su se u dane djetinjstva  kada je na televiziji prije nekoliko godina prikazan dječji  film "Vlak u snijegu". Iako su  došla neka druga vremena i  mališani se više ne organiziraju u učeničke zadruge,  "Vlak u snijegu" i dalje je jedna od najdražih knjiga svake  nove generacije školaraca, baš  kao i knjiga o dječjim nestašlucima i prijateljstvu  "Družba Pere Kvržice". Autor  ovih djeci dragih djela jedan je  od naših najvećih pisaca dječje  književnosti Mato Lovrak.

Mato Lovrak rođen je 08. ožujka, 1899. godine u Velikom Grđevcu. Ove godine obilježavamo 113. obljetnicu njegova rođenja.

Nakon završetka učiteljske škole u Zagrebu kao učitelj službovao je u raznim mjestima u Hrvatskoj (Kutini, V.Grđevcu, V.Zdencima i Zagrebu). Bio je pisac hrvatske dječje realistične pripovjetke i dječjeg realističnog romana koji se odlikuju nadasve maštovitošću i humorom.„Slatki potok i druge priče za djecu“, (Božićni dar) 1930.g, „Djeca Velikog Sela“ (kasnije „Vlak u snijegu“ 1933.g., „Družba Pere Kvržice“ 1933.g., „Prijatelji“ 1946.g., „Divlji dječak“1952.g. „Anka Brazilijanka“ 1956.g., i dr. Najpoznatija Lovrakova djela su „Vlak u snijegu“ i „Družba Pere kvržice“. Ova dva romana snimljena su i kao dječji filmovi. „Vlak u snijegu“ preveden je na njemački, mađarski, makedonski, poljski, češki i slovenski jezik. „Družba Pere Kvržice“ prevedena je na esperanto – Đurđevac 1998.g. Mato Lovrak umro je 1974. godine. U čast Mati Lovraku u Velikom Grđevcu svake godine se održavaju Lovrakovi dani kulture gdje se dodjeljuje književna nagrada Mato Lovrak.

Lovrakovi dani kulture

Lovrakovi dani kulture su tradicionalna kulturno-prosvjetna manifestacija državnog značaja posvećena Mati Lovraku, jednom od najuspješnijih dječjih književnika. Lovrakovi dani kulture potiču razvijanje literarnog, novinarskog i likovnog stvaralaštva učenika osnovnih škola. Na natječaju sudjeluje 70 škola iz 12 županija sa oko 600 učenika. Najbolja ostvarenja objavljuju se u zbornicima koji se tiskaju svake godine. U sklopu LDK prezentiraju se i scenska stvaralaštva, održavaju izložbe (slikarske, etnografske, izložbe knjiga i dr.) a veoma je značajna i dodjela nagrade „Mato Lovrak“ romanu za mladež. Lovrakovi dani održavaju se svake godine u lipnju.

Spomen soba Mate Lovraka

Unutar prostora Osnovne škole Mate Lovraka uređena je spomen soba poznatog dječjeg književnika Mate Lovraka, rođenog 08.03.1899.g. u Velikom Grđevcu a koja svjedoči o liku i djelu velikog dječjeg pisca.

Soba Mate Lovraka

Izvor: http://www.veliki-grdjevac.hr/kultura.aspx; www.zadarskilist.hr › Home › Kultura