« Ožujak 2024 »

22. ožujka - Svjetski dan voda
Autor: Anita Mikulandra, 22. 3. 2015.

Ujedinjeni narodi su još 1993. godine proglasili 22. ožujka Svjetskim danom voda.

Razdoblje od 2005.-2015. godine proglašeno je desetljećem voda pod motom "Voda za život".

• 1,1 milijarda ljudi na Zemlji nema stalan pristup zdravstveno ispravnoj vodi za piće, a 2,4 milijarde trenutno nema pristup vodi za održavanje higijene niti kanalizaciju.
  • U posljednjih 30 godina poljoprivredna proizvodnja povećala se više od 100%, a ¾ ukupno potrošene vode troši se za poljoprivrednu proizvodnju
  • Nedostatak vode znači nesigurnost proizvodnje hrane, siromaštvo glad i širenje zaraznih bolesti, ali predstavlja i odličnu priliku za zaradu transnacionalnih kompanija koje se bave vodom. Procjenjuje se da oko pola milijardi ljudi ovisi o privatnim korporacijama za proizvodnju vode.

CILJ DESETLJEĆA VODA JE NASTOJANJE DA SE DO 2015. GODINE PREPOLOVI BROJ LJUDI KOJI NEMAJU PRISTUP ZDRAVOJ VODI ILI SI JE , ZBOG SIROMAŠTVA, NE MOGU PRIUŠTITI.

ČINJENICE U HRVATSKOJ

Hrvatska se još uvijek svrstava u red vodom bogatijih zemalja jer ima dovoljno slatke vode dobre kvalitete. Prema izvještaju UNESCA, koje je obuhvatilo 188 država, Hrvatska je po dostupnosti i bogatstvu vodom na 5.mjestu u Europi tj. 42. u svijetu.
80% stanovništva Hrvatske priključeno je na javni sustav vodovoda, a samo 40% ( u gradovima 75%) na sustav javne odvodnje ili kanalizacije.
Situacija s pročišćavanjem otpadnih voda više je nego zabrinjavajuća, jer je takvim sustavima obuhvaćeno 12 % stanovništva Hrvatske. Izgrađeno je samo 82 uređaja za pročišćavanje.
Otpadne vode koje utječu u naše rijeke bez pročišćavanja sadržavaju puno sredstava za pranje i čišćenje, umjetnih gnojiva, pesticida, teških metala, patogenih mikroorganizama i ostalih opasnih i otrovnih tvari i predstavljaju izravnu opasnost za ekološki i sanitarni status svojih prijemnika.

NACIONALNI CILJEVI

Cilj kojem će Republika Hrvatska težiti do 2015. godine postizanje je 65% priključenosti na sustav javne odvodnje, odnosno 41% priključenosti stanovništva na sustav pročišćavanja otpadnih voda.

Od malih nogu ponavljamo da vodu treba čuvati za buduće generacije, pa je resorno ministarstvo nedavno najavilo uvođenje ekonomske cijene vode, ali samo za one koji troše previše.

Iako smo jedna od rijetkih zemalja bogatih vodom, u gospodarenje otpadnim vodama treba još puno ulagati. Zasad je sigurno da je voda koju pijemo iz slavine uglavnom visoke kvalitete.

Direktor Hrvatskih voda Jadranko Husarić rekao je kako Hrvatska treba uložiti oko 20 milijardi kuna u provedbu direktive odvodnje i pročiščenja voda.

Do kraja godine očekuje se strategija upravljanja vodama, kao i usklađivanje s europskim zakonodavstvom, a do tada možemo biti sretni što u Europi po obnovljivim zalihama vode zauzimamo visoko 5. mjesto.

Izvor: www.mediteranski-sajam.com/svjetskiDanVoda.pdf