25.04.2024. 06:00
Fortnite kakvog danas poznajemo je nastao tijekom vožnje Uberom
Većina današnjih igrača Fortnite ne zna da je isti prvotno zamišljen kao kooperativni survival i Battle Royale je uvršten tek naknadno, a odluku o njemu je vodstvo Epica donijelo "u sekundi"

24.04.2024. 21:36
Atari je odlučio "oživjeti" Infogrames
Najnovija Atarijeva službena objava zasigurno će probuditi nostalgiju u brojnih veterana igranja

1. prosinac - Svjetski dan borbe protiv side (AIDS-a)
Autor: Anita Mikulandra, 1. 12. 2011.

Danas se obilježava Svjetski  dan borbe protiv side. U Hrvatskoj trenutno živi 700 zaraženih, među kojima i devetero djece. Svake godine prosječno se otkrije više od 50 zaraženih, ili 12 na milijun stanovnika, što Hrvatsku svrstava među zemlje niskog rizika. U proteklih 25 godina registrirana je 921 osoba s HIV-om, a kod njih 345 razvila se sida. Umrlo je 177 oboljelih. Među zaraženima 85 posto je muškaraca, a većina je zaražena homoseksualnim odnosom.

Zašto crvena vrpca?
Crvena vrpca se nosi kao znak potpore ljudima koji žive sa HIV-om. Nošenje crvene vrpce na Svjetski dan borbe protiv AIDS-a je jednostavan, ali snažan način protivljenja stigmama i predrasudama vezanim uz HIV i AIDS.

Predstojnik Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević prof. Josip Bergovac ističe kako je svim zaraženima dostupna besplatna antivirusna terapija, iako ne i svi lijekovi koji su registrirani u Europskoj uniji za liječenje zaraze HIV-om. Hrvatskim bolesnicima od 29 antivirusnih lijekova dostupno je njih 16, pa taj vodeći stručnjak za liječenje side u Hrvatskoj smatra da bi se stanje trebalo poboljšati jer postoje kombinacije lijekova koje mogu znatno poboljšati tijek bolesti i smanjuju nuspojave.

Kao glavni razlog zašto ti lijekovi nisu na našem tržištu Begovac navodi nezainteresiranost farmaceutske industrije da ih registrira u Hrvatskoj zbog malog broja oboljelih te zato što dostupnost lijeka diktira cijena, a ne njegova isplativost prema bolesniku.

Koordinatorica UN-a i stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj Luisa Vinton rekla je kako je danas globalni trend smanjenje širenja side jer je HIV-om zaraženo 34 milijuna ljudi, a umrlo je je njih 1,8 milijuna. Ta globalna nastojanja, istaknula je Vinton, ipak daju rezultata, pa su obolijevanje i smrtnost smanjeni za 21 posto, ponajviše zbog bolje prevencije u suptropskoj Africi i veće dostupnosti antivirusne terapije. Iako nedovoljno, uspjelo se postići da danas pola zaraženih uzima lijekove, a plan je da UN s 15 milijardi dolara do 2015. novac za borbu protiv side poveća na 24 milijarde.

Izvor: www.hrt.hr