preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čazma

Login
Tražilica
Škola za život

           Škola za život

 

     Uspostava sustava razvoja

 

      I naša škola sudjeluje

         u projektu Drvokod

 

Točno vrijeme ...

Brojač posjeta

 

web counter
 
 

 

https://volimbiologiju.weebly.com/

 

 

____________________________________

 

Web stranica za Prirodu i Biologiju

Učiteljica Ivana Moguš

 

 

PONUDE

 

 

 

Izdvojeni linkovi

Pravilo donjeg rublja

Sigurnost na Internetu

 

 

Face to face

« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Anketa
Jesi li zadovoljan/zadovoljna postignutim uspjehom na kraju školske godine?




Časopis Bug
Igre - Bug
20.04.2024. 06:00
Ljubiteljima kultnog Golden Axea sjekira je upala u med
Najavljena je izrada animirane serije bazirane na nekoć izrazito popularnoj Seginoj old-school side-scrolling beat 'em up franšizi Golden Axe

19.04.2024. 21:53
Najavljen Kingdom Come: Deliverance 2, igramo ga već ove godine
Kao što su mnogi pretpostavljali nakon najave novog "tajnog" projekta Warhorse Studiosa, riječ je o nastavku RPG-a Kingdom Come: Deliverance koji bi trebao biti dovršen do konca godine

Vijesti
Arhiva naših vijesti

 

 

 

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Sukob interesa.pdf

Popis lektire

Eko kutak

Korisni sadržaji

 

 

 

 

 

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Zašto oluje dobivaju imena?
Autor: Anita Mikulandra, 11. 11. 2012.

Ciklone (područja sniženog atmosferskog tlaka koja uzrokuju olujna nevremena) imaju svoja imena.

U Hrvatskoj su to npr. ciklone; Kjara, Ladislav, Marta, Nadan, Olga... a u svijetu imena oluja ovise o području na kojem nastaju, a nazivaju se španjolskim ili engleskim imenima.
Tako su od 2004 godine do danas najznačajniji uragani bili sljedeći: Charley, Frances, Ivan, Jeanne, Dennis, Katrina, Rita, Wilma, Colin, Fiona, Igor, Katia.


Imena se daju naizmjenice, muško pa žensko ime, po abecedi. U Hrvatskoj se svake godine donosi novi popis koji sastavljaju članovi Crometea, udruge za motrenje i prognoziranje vremena.
To se čini zato da bi se kasnije u budućnosti moglo lakše pronaći podatke o ciklonama i vidjeti kakav su trag ostavile.

Najjača nevremna su ona koja izaziva tropska ciklona. Kad brzina vjetra dosegne 119 km na sat, oluje se smatraju uraganima (istočno od međunarodne vremenske granice), tajfunima (zapadno od nje) i ciklonama (južna hemisfera).

U SAD-u se imena nevremenima daju unaprijed za šest godina, a predlaže ih Centar za tropske ciklone u dogovoru s odgovarajućim odborom u Svjetskoj meteorološkoj organizaciji. Na stranicama Centra tako se može vidjeti da će dogodine, obale SAD-a pogoditi Barry, Chantal, Dorian, Erin, Melissa, Nestor...

U svijetu prosječno nastane 80 tropskih ciklona godišnje.

 

Od 1950. godine američki prognostičari olujama imena daju prema abecednom redu. Počevši od 1953. godine imena su bila samo ženska, ali 1979. godine na zahtjev udruga za promicanje ženskih prava, dodana su i muška imena. Danas meteorolozi planiraju unaprijed i slažu popise s dovoljno imena za šest godina – po tri muška i tri ženska imena za svako slovo abecede osim za Q, U, X, Y, i Z. Svakih šest godina imena se ponavljaju.

Zbog prednosti kratkih imena pri opažanju i upozorovanju na olujne pojave, centri za praćenje oluja širom svijeta, pod nadzorom Svjetske meteorološke organizacije, počeli su prihvaćati razne načine za označavanje oluja. Danas svako područje oluja ima vlastite popise imena, i dok neki popisi počinju od “A”, na drugima se nastavljaju ondje gdje se stalo prošle godine.

Osim ako se naziv neke posebno razorne oluje ne prestane rabiti (s popisa su skinuta imena kao Charley, Frances, Ivan i Jeanne iz 2004.), imena se koriste stalno iznova. U svijetu prosječno nastane 80 tropskih ciklona godišnje. Pa ipak, od 1995. godine broj imena atlantskih oluja povećao se od oko 10 do čak 19 imenovanih tropskh oluja na godinu. Tropske oluje imena dobivaju kada dostignu stalnu brzinu vjetra veću od 63 km na sat.

Kad brzina vjetra dosegne 119 km na sat, oluje se smatraju uraganima istočno od međunarodne vremenske granice, tajfunima zapadno od nje, a ciklonima u južnoj hemisferi.


Izvor: http://znanost.geek.hr/clanak/kako-oluje-dobivaju-imena/#ixzz2BweciMiU


Izvor: http://znanost.geek.hr/clanak/kako-oluje-dobivaju-imena/;http://www.pjesmicezadjecu.com/zasto-kako/zasto-oluje-dobivaju-imena.html


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju