2013-05-19 08:54:48

20. svibnja - Dan zdravih gradova

Dan zdravih gradova obilježava se u svim županijama Republike Hrvatske i na taj dan se nastoji također povezivati gradove u sklopu projekta Hrvatske mreže zdravih gradova, a sve u cilju očuvanja zdravlja gradova. Aktivnosti su usmjerene na promicanje zdravog života i kulturološkog i gospodarskog dijaloga. Na taj način žele se premostiti razlike između gradova koji su u mreži i ostalih, kroz brže i učinkovitije iskorištavanje resursa, a također otvorenost ostalih institucija prema građanskim inicijativama, što bi doprinijelo učinkovitosti svih gradskih uprava. Ideja o Projektu “Zdravi grad” stvorena je na konferenciji u Torontu održanoj 1984. godine.

Više pod opširnije...

Projekt „Zdravi gradovi” jedan je od najjačih projekata za poboljšanje i zdravlje šireg stanovništva nakon djelovanja Andrije Štampara, utemeljitelja hrvatskog javnog zdravstva, a temeljenom na konceptu «snage ljudske veze» u svakom pogledu.

Ideja o Projektu “Zdravi grad” stvorena je na konferenciji u Torontu održanoj 1984. godine. Osnovno načelo je bilo saznanje da gradska uprava može igrati glavnu ulogu u promidžbi i održavanju zdravlja svojih građana i da posjeduje jedinstven potencijal za pokretanje akcija za održiv razvitak. Regionalni ured za Europu Svjetske zdravstvene organizacije započeo je 1986. godine Projekt “Zdravi grad”, kako bi razvio lokalne strategije i akcije za postizanje zdravlja za sve. Grad Zagreb je od samog početka (1987.) pristupio Projektu “Zdravi grad” i smatra se jednim od 35 gradova osnivača (uz gradove Beč, Kopenhagen, London, Milano, Munchen) i nosi naziv Project City.

Projekt „Zdravi grad” temelji se na strategiji „Zdravlje za sve” i nastoji poboljšati urbano okruženje u kojem ljudi žive, rade ili se školuju te na taj način unaprijediti njihovo fizičko, duševno i socijalno blagostanje.
 
Strateška načela zdravih gradova su:

multisektorski pristup, prema kojem pitanje zdravlja nije samo stvar sustava zdravstva, već i svih srodnih i razvojnih sustava u društvu, aktivno sudjelovanje građana (samopomoć, uzajamna pomoć, mogućnost odlučivanja o zdravlju i dr.), briga za okolinsko zdravlje (biološka, fizička i socijalna okolina) – pravo i dužnost građana da žive u estetski i ekološki kvalitetnom okolišu.

Osnovna škola Čazma