2013-05-09 09:57:49

9. i 10. svibanj - Svjetski dan ptica selica (UN)

Svjetski dan ptica selica obilježava se svakoga drugog vikenda u svibnju od 2006., radi podizanja svijesti javnosti o potrebi zaštite tih ptica i njihovih staništa. Širom svijeta organiziraju se različita događanja, festivali, radionice i izleti. Inicijativa za obilježavanje ovog dana pokrenuta je pod pokroviteljstvom Sporazuma o zaštiti afričko-euroazijskih migratornih ptica močvarica (AEWA) i Konvencije o zaštiti migratornih vrsta divljih životinja (Bonnska konvencija).

Svake se godine WMBD fokusira na različite teme, a tema ovogodišnjeg Svjetskog dana ptica selica je „Spasimo ugrožene ptice selice – svaka vrsta je važna!“ (“Save migratory birds in crisis – every species counts!”). Cilj joj je podići svijest o globalno ugroženim pticama selicama, sa posebnim naglaskom na one koji su na samom rubu izumiranja – kritično ugrožene ptice selice.

Ptice selice prelaze ogromne udaljenosti na svojim seobenim rutama, nekada dugim i po 10.000 kilometara pa je mreža lokaliteta na kojima se tijekom tog puta mogu odmoriti, nahraniti i napojiti presudna za uspjeh selidbe. Mnoga mjesta o kojima ptice ovise su ugrožena ljudskim aktivnostima i njihovo uništavanje i nestajanje glavni je uzrok ugroženosti ptica selica. Uništavanje močvarnih staništa npr. isušivanjem i prenamjenom u poljoprivredno zemljište te uznemiravanje ptica zbog rekreacijskih aktivnosti i krivolova ugrožavaju uspjeh selidbe ptica.

Nažalost, ptice nemaju mnogo mogućnosti izbora mijenjanja svojih evolucijski određenih selidbenih putova, navodi DZZP i ističe kako se uništavanje staništa važnih za ptice može dogoditi toliko brzo, a pritisak uznemiravanja i krivolova biti toliko jak, da za posljedicu ima izumiranje pojedinih vrsta ptica.

Naglašava kako je razumno korištenje prirodnih resursa jedan od načina da se osigura zadovoljenje potreba i ptica i ljudi, a proglašavanje ekološke mreže kao sustava posebno očuvanih područja jedan je od pristupa očuvanja ptica.

Ptice selice ne mare za državne granice, a čak im ni seoba na drugi kontinent ne predstavlja zapreku. Njihovu seobu obično povezujemo s lakoćom i slobodom, ali ptice imaju podosta problema na svojim dugim selidbenim putovima. Osim prirodnih prepreka i loših vremenskih prilika, suočavaju se i s preprekama koje im stvara čovjek. Rotirajuće elise vjetroelektrana, žice dalekovoda, visoke antene, rasvjeta velikih gradova, pticama nevidljive velike staklene površine i visoke zgrade svake godine ubijaju i preusmjeravaju mnogo ptica s njihovih uobičajenih selidbenih putova.

Ptice selice se na svojim putovanjima oslanjaju na usputna staništa, poglavito močvarna na kojima se hrane i odmaraju, pa je i zaštita močvarnih staništa poput Ribnjaka Pisarovine od presudne važnosti za ptice. [H]

Autor: © Portal croenergo.eu (M.P.) / ENERGO MEDIA SERVIS


Osnovna škola Čazma