2011-10-06 18:03:04
7 savjeta kako olakšati komunikaciju sa djetetom
Često pokušavate nešto reći djetetu, no sve ostaje samo na pokušaju. Djeca su obično dekoncetrirana i nezainteresirana kada su ozbiljniji razgovori u pitanju. No, za svaki problem postoji i primjereno rješenje. Donosimo vam nekoliko savjeta kako pristupiti djetetu i kvalitetno komunicirati s njim.
1. Pregovarajte
Kada vama netko kaže da za užinu morate pojesti sendvič od tune a vi biste željeli pojesti sendvič od sira, hoćete li biti sretni sa nametnutom odlukom? Vjerojatno nećete. Ista reakcija pojavljuje se i kod male djece, i oni naravno bolje reagiraju na ponuđeni izbor nego na naredbu. Ako želite kod svog djeteta pobuditi zanimanje, uvijek mu ponudite par opcija na izbor. Nemojte mu samo narediti da popije mlijeko, rađe ga pitajte želi li popiti mlijeko ili gusti sok. Ne samo da mu nudite mogućnost izbora, već ga potičete na razmišljanje i donošenje odluka te verbalno izražavanje.
2. Izgovarajte njegovo ime
Jeste li primjetili kako dobri prodavači uvijek izgovaraju vaše ime. Ne rade to nimalo slučajno, jer je istraživanje pokazalo da kada se nekom obraćate sa njegovim imenom, sigurno će obratiti pažnju na ono što mu govorite. Nema ništa osobnije nego izgovoriti nečije ime. Isto to učinite i kod male djece kako biste prirobili njihovu pažnju. Kada vas ne želi slušati što govorite, jednostavno uspostavite kontakt očima, jasno izgovorite njegovo ime na glas te će na ovaj način sigurno obratiti pažnju na ono što mu govorite.
3. Koristite se neverbalnom komunikacijom
Nje jednostavno imati komunikaciju sa djetetom koje je po visini mnogo niže od vas. Ali zato razmislite kako je djetetu čija je linija očiju u razini vaših koljena. Kada želiti doprijeti do njega, sagnite se te ga pogledajte ravno u oči kako biste privukli njegovu pažnju.
4. Pohvalite kada pohvaliti treba
Kada je vaš mališan cijeli dan proveo u bacaju hrane, povlačenju mačke za rep te izvodeći ostale nestašluke po kući teško je ne reagirati kada prijeđe granicu. No ako vas ne posluša može se deseti da vam oduzme puno energije. Zato rađe doskočite ovakvome ponašanju, i umjesto da kritizirate nepoželjno ponašanje sa mnogo pogrdnih izraza , rađe upotrijebite konsruktivne fraze poput ''dobar dečko'' ili ''bravo, dobro si to napravio'' te izgovoreno popratite sa gledanjem u oči i velikim osmjehom.
Pohvala je nagrada za vašeg mališana i budite sigurni da će ovaj model ponašanja zapamiti.
5. Slušajte pažljivo
Ako želite da vas vaš mališan pažljivo sluša, vi također morate slušati njega , to je ujedno i prvo pravilo komunikacije. Roditeljima je ponekad teško uskladiti sve dnevne obaveze ali te dvije minute koje su vam potrebne da izdvojite za vašeg mališana može biti najveća nagrada toga dana za vaše djete. Idući put kada vam pokušava nešto reći nemojte mu odgovoriti sa: ''Ne sada zlato''. Izdvojite pet minuta kako biste ga saslušali.
6. Pojednostavite komunikaciju
Koliko puta ste svom mališanu ponovili da popije mlijeko, skloni svoje igračke, opere ruke ili obuje svoje cipele. Djeci je ponekad teško zapamtiti više radnji odjedanput, nisu u mogućnosti u toj dobi zapamtiti sve, pa nakraju ne urade ništa od navedenog. Zato mu izgovaraje jednostavne ''naredbe'' jednu po jednu.
7. Kreirajte pravo okruženje
Upamtite, ako je djete okruženo konstantnom bukom teško da će upamtiti ono što je bitno.
Drugim riječima ne tražite njegovu pažnju dok je koncentrirano na gledanje televizije ili preslušavanje njegovih omiljenih pjesmica, izaberite pogodan trenutak kako bi vas saslušalo.
www.BudiIn/roditelji&djeca
|