2012-12-11 21:55:21

11. prosinca - Dan UNICEF-a

UNICEF djeluje na temelju Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima djeteta, donesene 20. studenog 1959. godine. Njegova je temeljna zadaća da u suradnji s vladama i civilnim sektorom pomaže u promicanju, zaštiti i ostvarivanju prava djece. U preambuli Konvencije o pravima djeteta stoji: “Čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima.”

UNICEF (Fond Ujedinjenih naroda za djecu) vodeća je svjetska organizacija koja brine o djeci, njihovim pravima i potrebama i djeluje u više od 150 zemalja gdje pomaže djeci da prežive i izgrade svoje potencijale od ranog djetinjstva do adolescencije. UNICEF djeluje na temelju Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima djeteta.

UNICEF pruža dvije vrste pomoći:

hitnu pomoć prilikom prirodnih katastrofa i oružanih sukoba te razvojnu – dugoročnu pomoć koja planski predviđa sustavne promjene – kako u institucijama, tako i u ponašanju za dobrobit djece.

UNICEF djeluje u 155 zemalja, pomažući djeci da prežive i izgrade svoje potencijale od ranog djetinjstva do adolescencije, a u 37 najrazvijenijih zemalja UNICEF djeluje preko Nacionalnih odbora za UNICEF koji prikupljaju financijska sredstva i informiraju javnost o misiji i djelatnosti organizacije. Sjedište UNICEF-a je u New Yorku. Organizacija se u cijelosti financira dragovoljnim prilozima vlada i fondacija, partnerstvima s poslovnim sektorom i sredstvima prikupljenim od građana (između ostalog, putem svjetski poznatih UNICEF čestitki).

UNICEF zajedno s vladama zemalja u kojima djeluje stvara uvjete u kojima se poštuju i realiziraju dječja prava. U nekim zemljama to znači da radi na cijepljenju kako bi djeca preživjela, u nekima to znači hitna pomoć u obliku hrane, lijekova, šatora, pokrivača i ogrjeva zbog prirodnih katastrofa, a u nekima pomoć postojećim sustavima skrbi za djecu – od socijalne do zdravstvene s ciljem poboljšanja usluga za djecu.

Mala knjiga o velikoj temi

U sklopu UNICEF-ove akcije „Prve tri su još važnije!", koja je usmjerena ka unaprjeđenju skrbi o djeci s teškoćama u razvoju, predstavljena je knjiga „Kako reći neželjenu vijest". Knjiga govori o komunikaciji zdravstvenih djelatnika i ostalih stručnjaka s roditeljima teško bolesne djece i djece s razvojnim rizicima i teškoćama u razvoju, a predstavljena je u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom.

Solidarnost s djecom s teškoćama u razvoju

Globalni partner UNICEF-a Meliá Hotels International svoju solidarnost potvrđuje i u Hrvatskoj. U sklopu akcije Dan solidarnosti, mobilizirao je zaposlenike i goste svojih objekata u našoj zemlji i prikupio više od 190 000 kuna. Dio prikupljenih donacija u iznosu od 40 000 kuna regionalni direktor Meliá Hotels International za Hrvatsku uručio je redstojnici UNICEF-ova ureda za Hrvatsku. Drugi dio prikupljenih donacija hoteli Melià uložili su u pomoć djeci s teškoćama u razvoju u lokalnoj zajednici,kako bi im poboljšali kvalitetu života i podržali razvoj njihovih punih potencijala.

Akcije UNICEF-a u Hrvatskoj

Prve 3 su najvažnije!

Prve godine života u velikoj mjeri utječu na to koliko će djeca biti uspješna u životu: od dobrog zdravlja i snalaženja u školi do osjećaja samopoštovanja i socijalnih vještina...   

Prve 3 su još važnije!

Pravovremena i stručna podrška za najmlađu djecu s neurorizicima i teškoćama u razvoju može imati presudnu ulogu u životu. Rana intervencija u djetinjstvu i kvalitetna podrška roditeljima mogu pomoći djeci...  

Zajedno od početka

Jer svako dijete zaslužuje najbolji mogući početak života, a svaka majka treba veliku podršku okoline neposredno prije i nakon poroda...  

Svako dijete treba obitelj

Više od 1000 djece u Hrvatskoj odrasta u institucijama zbog toga što se njihovi biološki roditelji ne mogu za njih brinuti...  

Stop nasilju među djecom

Nasilje među djecom u školama obuhvaća širok spektar agresivnih ponašanja koja se događaju među djecom, od rješavanja sukoba nasilnim putem, neprihvatljivog izražavanja ljutnje ili frustracije do ozbiljnih incidenata uz upotrebu oružja...  

Gradovi i općine prijatelji djece

Gradovi prijatelji djece (Child Friendly Cities) globalna su inicijativa UNICEF-a pokrenuta 1996. godine s ciljem stvaranja gradova po mjeri djece jer je upravo blagostanje djece važan pokazatelj zdravog okružja, demokratskog društva i dobrog upravljanja. 
 

Više informacija o ovoj temi potražite na:
http://www.unicef.hr/ 
http://www.unicef.org/ 
http://uik.hr/novosti/  
http://www.uppt.hr 
http://www.who.int/en 
http://www.who.com 
http://www.undp.hr/ 
 
Autorica članka: Marija Škes, mag. educ. reh.
Objava: Jelena Jonke Badić, mag. nov.


Osnovna škola Čazma