2011-09-21 18:12:04

Kratak pregled školstva

Početci čazmanskog školstva vezani su uz nastanak Čazmanskog zbornog kaptola i razvoja dominikanske škole.

1229. godine Stjepan II. u Čazmu dovodi red dominikanaca ili braće propovjednika. Dominikanski samostan postaje škola za opću izobrazbu i vjersku poduku na latinskom jeziku. Dominikanska škola pretvara Čazmu u jedan od središta srednjovjekovne hrvatske kulture i pismenosti. Najbolji učenici upućivani su na ondašnja sveučilišta diljem Europe. Od 7 Hrvata,koji su tijekom 14. i 15. st. predavali u Beču, dvojica su bili Čazmanci:Juraj i Benedikt iz Čazme ( Georgius de Czasma i Benedictus de Chasma). U popisu Mudroslovnog fakulteta u Beču (1430. – 1489.) nalazimo 17 čazmanskih studenata i 20 zagrebačkih.

1415. godine u Čazmi se osniva Ubožnica sv. Kuzme i Damjana te se povećava uloga crkve u poučavanju mladeži. U vrijeme turskih osvajanja Čazme ( 16. st.), razvoj školstva stagnira.

Početci osnivanja državnih škola vezani su za 18. stoljeće.

1728. godine u Čazmi je osnovana njemačka trivijalna škola na njemačkom jeziku. Prvi pisani podatci iz tog razdoblja nalaze se u Počasnoj knjizi (Ehrenbuch). Opća pučka škola osnovana je 1789. godine. Od 1830. godine uz državnu školu na njemačkom jeziku organizirana su dva niža razreda s nastavom na hrvatskom jeziku.

1919.godine  škola postaje četverogodišnja, 1946. šestogodišnja, pa sedmogodišnja, a od 1953. Osmogodišnja.

2009./2010. jubilarna godina u kojoj obilježavamo 780 – tu obljtnicu školstva na čazmanskom prostoru. Školu polazi 700 učenika u matičnoj i 5 područnih  škola: PRO Gornji Draganec, Dapci, Grabovnica, Miklouš i Vrtlinska. Nastava se odvija u dvije smjene: jutarnja – predmetna nastana s 382 učenika i popodnevna – razredna nastava s 318 učenika. Škola ima 37 razrednih odjela, 20 razredne i 17 predmetne nastave. Ukupno je 73 zaposlena djelatnika. Pri školi se nalazi i školsko – športska dvorana. Najveći problem je nedostatak učioničkog prostora. Dogradnja 8 novih učionica dvosmjenski bi rad pretvorila u jednosmjenski.

Osim povijesnog prikaza razvoja čazmanskog školstva ljetopis obrađuje teme učeničkih uspjeha,bivših i sadašnjih đaka. Poznati đaci čazmanske škole su iz svijeta politike, znanosti, privrede, književnosti, slikarstva, novinarstva… Spomenut ćemo samo neka imena: književnik Slavko Kolar, čiju 119 – tu obljetnicu rođenja slavimo ovih dana, Zlata Gjungjenac, operna pjevačica, Aleksandar Marks, autor crtanih filmova, akademski slikari Anton Cetin, Zdenka Pozaić, Vlado Franjević,  akademici, magistri i doktori znanosti, saborski zastupnici ili športaši. Na stranicama ljetopisa nalazi se 14 imena naših branitelja poginulih u Domovinskom ratu, ali i niz ležernih tema  jer svi zajedno, oni bivši i ovi sadašnji, čine bogatu sliku razvoja čazmanskoga školstva.


Osnovna škola Čazma