2011-12-22 11:44:27

Prijedlog za zimske praznike - Izložba "Djeca tehnologije: elektronička računala" u Tehničkom muzeju Zagreb

U organizaciji Tehničkog muzeja Zagreb, 21. prosinca 2011. godine otvorena je izložba „Djeca tehnologije: elektronička računala“. Ovom izložbom Tehnički muzej na prigodan način obilježava tridesetu godišnjicu od predstavljanja prvog osobnog računala IBM. A na izložbi će se moći vidjeti povijesni tijek od abaka do IBM-a.

Izložba će biti otvorena od 21. prosinca 2011. do 26. veljače 2012. godine u uredovno vrijeme Tehničkog muzeja - Savska cesta 18, Zagreb (od utorka do petka od 9 do 17 sati; subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati; ponedjeljkom i blagdanima: zatvoreno).

Cijena ulaznice je 10 kuna.

Dok je korisnike prije zanimalo od kojih se dijelova računalo sastoji i kako radi, današnji su korisnici više usmjereni na mogućnosti i način rada programa kojima se koriste, a manje na to kako računalo radi. Zato računalo danas svatko gleda na svoj način: netko kao na igračku, netko kao pomoć u poslu, a za nekoga je računalo osnovno sredstvo za rad. Izložbom se želi pokazati što su računala, od čega se sastoje i kako je tekao tehnološki razvoj. Želi se pokazati ono što je pomalo zaboravljeno, a mlađim je korisnicima i manje poznato.

Povod za organizaciju izložbe je 30 godina od predstavljanja prvog osobnog računala IBM-a. Izložba ima cilj skrenuti pozornost na činjenice vezane uz nastanak i tehnološki razvoj, posebno današnjih osobnih računala. Slijedom tehnološkoga razvoja prikazani su dijelovi računala koji su s vremenom postajali sve manji i sve učinkovitiji. Naposljetku tu su i računala mase samo nekoliko kilograma koja su neusporedivo učinkovitija od računala ENIAC mase 30 tona, koje je zapremalo površinu od 120 m2.Nekoliko izložaka treba posebno navesti jer se inače rijetko mogu vidjeti. Među njima je magnetski bubanj, naprava kakva je služila kao vanjska računalna memorija prvoga komercijalnog elektroničkog računala. Izložena je i komunikacijska oprema koja je poslužila za uspostavu prve internetske veze u Hrvatskoj. Na izložbi je i prvo osobno računalo IBM-a. Na izložbi će se moći vidjeti i računala koja su razvijena i proizvedena u Hrvatskoj i na području bivše države na kojima su se stjecala prva praktična informatička iskustva.

Izložba „Djeca tehnologije: elektronička računala“ podijeljena je u pet osnovnih cjelina:

Kalkulatori: kratka povijest pomagala za računanje - izloženi: abak, logaritamsko računalo (šiber), mehanički stolni kalkulatori (vergleci), džepni kalkulatori (Digitron), analogno računalo itd. Razvoj tehnologije do IBM PC: digitalna računala - sustav IBM 1130, funkcionalne cjeline - dijelovi (unutarnje i vanjske memorije, ulazne i izlazne jedinice - tipkovnice, monitori, pisači itd.) te osobno računalo IBM 5160 koje je bilo rezultat toga razvoja. Tehnologija nakon IBM PC (1981.): pripadajuće funkcionalne cjeline - dijelovi: monitor, tipkovnica, pisači, miševi, i pripadajuće komponente PC-a (integrirana sučelja, matične ploče, napajanja) te, ne kraju, moderno računalo opće namjene (ThinkCentre). PC (osobna računala) i računala posebne namjene te periferne jedinice domaće proizvodnje: (Galeb, Orao, Ivel Ultra, itd). PC (osobna računala), prijenosna i mini računala strane proizvodnje i pripadajuće periferne jedinice (Triglav, Alfa, Commodore, Spectrum, Atari itd).

Na izložbi „Djeca tehnologije: elektronička računala“ izloženo je 114 eksponata, dvadesetak panoa i vremenska lenta te izgrađena prostorija (soba) – igraonica sa starim računalima u funkciji. Također prikazivat će se video klipići odgovarajućeg sadržaja.

Značajni predmeti: sustav IBM 1130, komunikacijska oprema za prvu internetsku vezu u Hrvatskoj, prvo osobno računalo IBM-a (IBM XT), ZX Spectrum, Commodore 64, Ivel Z3.

Autor izložbe su: Vesna Dakić i Želimir Kozlina

Izložba će biti otvorena od 21. prosinca 2011. do 26. veljače 2012. godine u uredovno vrijeme Tehničkog muzeja - Savska cesta 18, Zagreb (od utorka do petka od 9 do 17 sati; subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati; ponedjeljkom i blagdanima: zatvoreno).

Dolazak grupa potrebno je unaprijed najaviti putem web stranice Muzeja http://www.tehnicki-muzej.hr/hr/muzej/najave/ ili pozivom na broj telefona +385 1 48 44 050.

Cijena ulaznice je 10 kuna.

 

Vijest je prenesena s internetskih stranica Tehničkog muzeja Zagreb.


Osnovna škola Čazma