« Studeni 2017 »

Bonton ili pravila ponašanja

Što je bonton ?

Vjerojatno nekada ne znaš kako bi se ponašao – treba li dati drugima prednost, treba li ponuditi pomoć, kako se ponašati u kinu u određenim situacijama, kamo ide ubrus kad jedeš u restoranu? Zato bonton ima za sve unaprijed razrađena pravila ponašanja koja ti mogu uvelike olakšati svakodnevicu. Možda ti se čini da uz svu ovu gužvu, guranje i grubosti modernog društva nema mjesta lijepom i uljudnom ponašanju? No, trebaš znati da još uvijek ima ljudi koji će to znati cijeniti. Bonton je knjiga ili kodeks ponašanja kojeg bi se trebao pridržavati svaki pripadnik društva. Bontoni nas uče kako se treba ponašati, izražavati, izgledati, komunicirati, gestakulirati i dr. u gotovo svakoj situaciji. Bonton najstrože osuđuje vrijeđanje, psovanje i fizičko obračunavanje. Postoje i specijalizirani bontoni čiji je sadržaj usmjeren na pojedinu situaciju, npr. Bonton u restoranu ili Bonton u kazalištu. Međutim, pravila ponašanja nisu u svim regijama svijeta ista, stoga nisu ni svi bontoni isti.

U restoranu

U pravilu se vilica drži u lijevoj, a nož u desnoj ruci. Žlica je u desnoj. Ako si ljevak, slobodno promijeni raspored držanja. Kad jedeš salatu, kajganu, špagete, morske plodove ili kolače, vilicu smiješ držati u desnoj ruci. Kad praviš stanku dok nešto pričaš ili piješ sok, vilicu i nož stavi u položaj kazaljki na satu na sedam sati i 20 minuta. Žlicu polažeš otprilike kao kada je kazaljka na satu pet sati. Kad si gotov s jelom, nož i vilicu polažeš usporedno, i to u položaj koji bi na satu pokazao pet sati. Ubrus ide na krilo. Obično se cijeli ubrus raširi, a potom se dio koji ti je preko koljena presavije prema trbuhu. Tijekom jela brišeš se tim presavijenim dijelom.

U trgovini

Ako je red na blagajni, nemoj se gurati i zalijepiti za osobu ispred sebe tako da ona može osjetiti tvoj dah na vratu. Kolica nemoj gurati drugima pod rebra. Ako pogledaš robu i odlučiš je ne kupiti, vrati je gdje je bila, a ne među sasvim drugu vrstu robe. Otvaranje paketa i vrećica prije plaćanja također nije u redu. Voće i povrće nemoj gnječiti i previše dodirivati. Možeš li, lijepo je, dati prednost starijim ljudima i majkama s djecom, posebice ako imaju malo stvari.

U kinu

Ova pravila vrijede i za kazalište, koncert i slično. Ako sjediš, a netko treba doći do svog mjesta, ustat ćeš i omogućiti mu da prođe. Ako ti pak moraš doći do svog mjesta, prođi tako da licem gledaš prema ljudima pored kojih prolaziš. U kazalištu, operi i na koncertima se obično ne jede, a ako u kinu jedeš, pazi da ne stvaraš veliku buku. Glasni komentari, zviždanje i ostale upadice totalno su out kad se radi o bontonu.

Susret na ulici

Uvijek je lijepo pozdraviti prijatelje svojih roditelja, posebice ako ih često viđaš u svom domu. Isto je sa susjedima, kolegama tvojih roditelja i sl. Što se rukovanja tiče, ako ti druga osoba pruži ruku, svakako je prihvati. Ako nisi sam, lijepo je i uljudno predstaviti onoga s kime si. Predstavljanje ide od onoga tko ti je manje važan prema onome tko ti je važniji (znaš ono – šećer dolazi na kraju!).

Ljubaznost i kada niste raspoloženi ?

Da! Ne moraju drugi ljudi ispaštati zato što si ti dobio lošu ocjenu iz matematike. Osim toga, nečiji osmijeh ili lijepa riječ kao odgovor na tvoju ljubaznost zaista mogu popraviti tvoj dan. Loše raspoloženje liječi u šetnji prirodom ili sportom, a nikako izderavanjem i mrgođenjem na druge ljude.

Nuđenje pomoći ?

Ako ti se ne žuri na prvi sat u školu, svakako je lijepo ponuditi pomoć stranoj osobi na ulici – pri prelasku ulice, pri penjanju u tramvaj, bus ili vlak, pa čak i u nošenju težih torbi. Također, ako je djetetu iz kolica ispala šlapica, igračka ili dekica, svakako je podigni i predaj majci. Invalidima u kolicima možeš pomoći pri prolasku preko ruba kolnika. Naravno, nije dobro odmah, bez riječi krenuti pomagati jer uvijek ima koji ne žele primiti pomoć ili im je lakše samima. Stoga je dobro započeti pitanjem: 'Mogu li vam pomoći?' Ako ti netko odbrusi, nemoj se svađati, već reci nešto kao: 'Dobro, kako god vi želite!'

Guranje ili prednost drugima ?

S vremenom ćeš uvidjeti da je davanje prednostima drugima kada izlaze ili ulaze u neko prijevozno sredstvo (bus, tramvaj) vrlo praktično. Guranje je neugodno, netaktično, a često i bolno. Iako misliš da bi ti bus mogao pobjeći, već nakon jednog pokušaja pristojnog ulaska ili silaska uvidjet ćeš da to nije ni blizu istini.

Ustupanje mjesta drugima?
Da! Starcima, trudnicama, majkama s djecom ili ljudima s velikom prtljagom svakako trebaš ustati i osloboditi mjesto. Dakle, prepusti sjedalo svima onima kojima stajanje može predstavljati poteškoće. Nemoj očekivati duboku zahvalnost jer ona najčešće izostane (iako bi po pravilima lijepog ponašanja ta osoba trebala barem kratko zahvaliti). No ovo ne znači da se trebaš obeshrabriti i drugi put ne ustati osobi koja bi trebala sjediti.

Internet bonton

Tekstovi preuzeti sa stranice: www.tportal.hr