« Ožujak 2024 »

Eko vijesti
22. svibanja obilježavamo Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u RH
Autor: Anita Mikulandra, 21. 5. 2013.

Ujedinjeni narodi proglasili su 22. svibanj Međunarodnim danom biološke raznolikosti kako bi ukazali na biološku raznolikost kao globalnu vrijednost od neprocjenjivog značaja za sadašnje i buduće generacije. Također, ovaj nadnevak je i spomen na usvajanje Konvencije o biološkoj raznolikosti, jednog od najvažnijih međunarodnih propisa u području zaštite prirode, čiji je cilj očuvanje biološke raznolikosti, održivo korištenje njenih komponenti te pravedna raspodjela dobrobiti koje proizlaze iz korištenja genetskih izvora. Međunarodni dan biološke raznolikosti svake se godine posvećuje jednoj ključnoj temi vezanoj uz biološku raznolikost kao što je poljoprivreda, klimatske promjene, invazivne strane vrste ili šume.

Uz obilježavanje Međunarodnog dana biološke raznolikosti, 22. svibnja Republika Hrvatska obilježava i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj, koji je donošenjem Zakona o zaštiti prirode 2003. godine proglasio Sabor Republike Hrvatske. Taj dan se svake godine obilježava raznim odgojnim, obrazovnim, rekreativnim, stručnim te drugim aktivnostima koje organiziraju nadležno ministarstvo, Državni zavod za zaštitu prirode, javne ustanove koje upravljaju zaštićenim područjima i prirodnim vrijednostima te mnoge udruge i drugi dionici.

Također, povodom Dana zaštite prirode u Hrvatskoj istaknutim se pojedincima i pravnim osobama dodjeljuje nagrada Ivo Horvat za njihov rad i postignuća kojima su značajno pridonijeli zaštiti prirode Republike Hrvatske.

Izvor: http://www.zastita-prirode.hr/Zasticena-priroda/Zastita-prirode-u-Republici-Hrvatskoj/Dan-zastite-prirode