« Ožujak 2024 »

41. Međunarodno natjecanje Svjetske poštanske unije – literarni natječaj
Autor: Anita Mikulandra, 25. 1. 2012.

Agencija za odgoj i obrazovanje, u suradnji s Hrvatskom poštom, raspisuje literarni natječaj: Nacionalno natjecanje mladih za najljepše pismo.

Svjetska poštanska unija (UPU) izabrala temu za 2012. godinu: Napiši omiljenom sportašu/ici pismo u kojem ćeš objasniti što za tebe znače Olimpijske igre.

Ova tema je izabrana jer se ove godine Olimpijske igre održavaju u Londonu od 27. srpnja do 12. kolovoza 2012. Cilj ove teme je podizanje svijesti o važnosti olimpijskog duha koji se manifestira u stavljanju sporta u službu skladnog razvoja čovjeka radi stvaranja mirnog društva koje nastoji očuvati ljudsko dostojanstvo. Olimpijski pokret teži stvaranju boljeg svijeta putem sporta, promovirajući univerzalne vrijednosti izvrsnosti, prijateljstva i poštovanja.

U natječaju mogu sudjelovati svi učenici od 1. do 8. razreda osnovnih škola Republike Hrvatske do 15 godina starosti (na dan 30. travnja 2012.) koji do 1. ožujka pošalju svoje pismo na adresu:

• Agencija za odgoj i obrazovanje
  • ZA NATJEČAJ HRVATSKE POŠTE
  • Donje Svetice 38
  • 10000 Zagreb

Pismo treba biti napisano u školskoj godini 2011./2012. – hrvatskim jezikom, latiničnim pismom, može imati od 500 do 800 riječi i treba sadržavati elemente pisma (adresu primatelja, oslovljavanje, sadržaj, pozdrav, adresu pošiljatelja).

Učenici su obvezni uz svoje pismo dostaviti i sljedeće podatke:

1. Ime i prezime
  2. Datum rođenja
  3. Naziv i adresu škole
  4. Razred
  5. Broj riječi u pismu

Uz pismo napisano rukom škola se obvezuje dostaviti prijepis pisma u elektroničkom ispisu ili pisano pisaćim strojem u četiri (4) primjerka.

Svaka škola čiji učenici žele sudjelovati u natječaju može poslati neograničen broj pisama. Svako pismo treba biti poslano u svojoj omotnici.

Pisma koja neće biti napisana i dostavljena prema naznačenim pravilima neče biti vrednovana.

Za valjano uključivanje u natječaj treba proučiti Pravila Hrvatske pošte d.d., koja se nalaze na internetskoj stranici www.posta.hr.

Hrvatska pošta će svim osnovnim školama dostaviti plakat Natječaja veličine B1 koji valja staviti na vidljivo mjesto u školi.

Neovisno stručno povjerenstvo, koje će imenovati Agencija za odgoj i obrazovanje, izabrat će na temelju prosudbe svih dostavljenih pisama (8) najljepših i do 12. travnja 2012. dostaviti ih Hrvatskoj pošti.

Najuspješnije pismo na državnoj razini bit će objavljeno na internetskim stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje i Hrvatske pošte. Također će biti objavljena imena i škole još sedam (7) najuspješnijih pisama.

Hrvatska pošta će objaviti rezultate natjecanja na www.posta.hr i u medijima.

Autor najuspješnijeg pisma na državnoj razini bit će nagrađen sa svojim razredom i razrednicom jednodnevnim izletom u Hrvatskoj po vlastitom izboru.

Svečanost uručenja nagrada održat će se nakon završenog natjecanja, tijekom 2012. godine, a glavna nagrada može se iskoristiti ranije.

Najuspješnije pismo bit će prevedeno na engleski jezik i poslano u sjedište Svjetske poštanske unije, čije će povjerenstvo odabrati najuspješnije pismo od svih prispjelih pobjedničkih pisama zemalja sudionica (po jedno iz svake zemlje).

Svjetska poštanska unija na svojoj internetskoj stranici www.upu.int objavit će rezultate natječaja najkasnije u rujnu 2012.

S nadom da će se i vaši učenici i nastavnici javiti na ovaj literarni natječaj, srdačno vas pozdravljamo.

Izvor: http://www.zbornica.com/index.php?option=com_content&view=article&id=66:41-medunarodno-natjecanje-svjetske-postanske-unije-literarni-natjecaj&catid=9:natjecaji&Itemid=156