20.11. obilježili smo Međunarodni dan djeteta i Dan dječjih prava
Autor: Gordana Jančić, 1. 12. 2020.

Učenici i učitelji OŠ Čazma 20.11.2020. godine obilježili su Međunarodni dan dječjih prava pod motom Arsenove skladbe „Djeca su ukras svijeta“

20.11. 1989. godine na Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda, države svijeta potpisale su sporazum kojim su propisale   prava s kojima se svako dijete rađa i obavezale se da će ih štititi. Tada se svijet po prvi puta ujedinio u zajedničkoj namjeri da svoj djeci osigura sve što im je potrebno za dostojanstveno odrastanje.

Konvencija o pravima djeteta usvojena je na Generalnoj skupštini UN-a, 20.11.1989. godine. Ona je važan  je međunarodni ugovor kojim su utvrđena građanska, politička, ekonomska, socijalna, zdravstvena i kulturna prava djece.

Iako je u 30 godina postignut velik napredak u zaštiti prava djece, čeka nas još puno posla. Mnoga djeca još uvijek nemaju djetinjstvo, ali zajedno možemo stvoriti  svijet u kojem svako dijete ostvaruje svoja prava. Na tom putu važno je učiti djecu o njihovim pravima, ali i s odgovornostima  za svoja ponašanja prema drugima.

Danas su učenici OŠ Čazma učili o svojim pravima i odgovornostima kroz radionice i kviz „Čovječe, ispravi se!“, a kompletan slavljenički dojam postigli smo prigodnom glazbom djeci u čast. Nakon uspješno odigranog kviza školi ne nedostaje Pravobranka i Pravobrankica.

Fotografije u fotogaleriji

Stručna suradnica: